Uudised ja teated

« Tagasi

Parim kink on raamat? Igatahes!

"Kui hea raamat, ah?!" hüüatas Pantalone legendaarsest näidendist "Armastus kolme apelsini vastu". Raamatukoid kukkusid lugema ja kiljatasid nõndasamuti mitmel korral – ikka selleks, et teil oleks jõulukoti täitmisel vähem vaeva.
 

Humoorikale kunstihuvilisele

"Karantiinikunst" (Avita)
 
"Karantiinikunst" (Avita)
 
Iseäralik aasta tõi muret ja külvas ebakindlust. Eestlased aga ei heida meelt, optimism ja usk tulevikku aitab edasi minna. Ja mis kõige olulisem – me ei ole kaotanud huumorimeelt! Seda kinnitab raamat, kuhu on mahtunud ligi sada kunstiteose tõlgendust, nende hulgas karvamütsiga "Truuks valvuriks" maskeerunud pereisa, tangidest homaar, munaviilutajaga "Tähistaevas", jäätisest "Karje" ning grimassitavad piimajoojad, mis ajavad keerulisel ajal naerma ja kohe südamest. Mõnus vaadata, muiata ja mõlgutada, millist maailmakuulsat teost ise tahaks jäljendada.
 

Sõbrannale

Jaana Maling, Tanja Mihhailova-Saar "Tanja. Milles on süüdi taburet?" (Pilgrim)
 
Jaana Maling, Tanja Mihhailova-Saar "Tanja. Milles on süüdi taburet?" (Pilgrim)
 
Lauljatar Tanja on parim näide eesti ja vene kogukonna ühendavast jõust, ta on eesrindliku lõimumise musternäide. Teda armastavad venelased, teda armastavad eestlased. Raamat tema elust kulgeb ladusas stiilis Kohtla-Järve umbkeelsest piigast publiku totaalseks lemmikuks. Ja kuigi mõõnu-triumfe kogeb ta sel teel üksjagu, on parim koht ikkagi see, kuidas ta oma tulevast abikaasat jahtis: "Noh ja siis juhtus nii, et mina sain enne teda aru, et meie vahel midagi toimub. Selge pilt. Tuleb mees rajalt maha võtta. Alguses ei tahtnud asjad sugugi edeneda. Kutsusin Mikku mõnel korral lõunale, vahel ta tuli, aga enamasti mitte. Ükskord kutsusin teda jälle. Ta ütles, et jah, kohe tuleb, aga viimasel hetkel muutis meelt ja ütles, et ta ikka ei viitsi. No blin! Kaua võib! Istusin autosse, pöörasin tänavalt välja ja akuraat, veljega vastu äärekivi. Nii vihane olin." On ju lahe?
 

Mehele

Mihkel Raud "Võtku homme mind või saatan" (Kava Kirjastus)
 
Mihkel Raud "Võtku homme mind või saatan" (Kava Kirjastus)
 
Oma kolmanda abielu purunemise lävel ja vanuses 51 tabas Mihkel Rauda tõdemus, et meeste ja naiste seksuaalsus on erinev ning et seda mõistes on võimalik õndsalt purjetada läbi abielu, mis mõne meelest on ainus tõeline maapealne paradiis. Raamatu teeb harukordseks asjaolu, et autor on läbi töötanud hulga erialakirjandust, mida ta oma kogemuste analüüsimisel kasutab. Kes on lugenud ta eelmist raamatut, see teab enam-vähem, mida oodata, ent nende kaante vahel on rohkemgi krehvtist kraami. Raamatut tasub lugeda nii meestel kui ka naistel, mõlemal on siit teise sugupoole hingeelu ja prioriteetide kohta õppida.
 

Intellektuaalile

Franz Kafka "Kirjad Felice'ile" (Verb)
 
Franz Kafka "Kirjad Felice'ile" (Verb)
 
Tõeline maiuspala armastuskirjajanustele! Tegu on monumentaalse teosega, mis veel puudus eesti lugejal Kafka epistolaarsest pärandist (ainsaks miinuseks kogu asja juures on kopsakas hind, plussiks jälle kaal ja sisu). Kafka kirjad, mida ta aastate vältel naisele, kellega tahtis abielluda ja siis jälle ei tahtnud, saatis, on hurmavad. On, mis on, kirjad sellest armastuse ja elu loost on alles ning meile lugemiseks. Muide, Felice, kes hiljem abiellus ja lapsed sai, müüs rahahädas Kafka kirjad Ameerika kirjastusele. Säilinud ongi ainult kirjad Felice'ile. Olgu Mati Sirkel tänatud säärase suure töö, saksa keelest eesti keelde toomise eest!
 

Pikandiarmastajast klassikahindajale

Charles Bukowski "Vana peeru veerud" (EKSA)
 
Charles Bukowski "Vana peeru veerud" (EKSA)
 
Eesti Kirjanduse Sihtasutus (EKSA) alustas sügisel uue erutava raamatusarjaga "Bibliotheca Potatoris", mis eesti keeli tähendab "Joodiku raamatukogu". Esimeste seas anti välja John Steinbecki ja Bukowski ikoonilised teosed. Kes arvab, et "Vana peeru veerudes" jubedalt juuakse ja ropendatakse … siis üldiselt nii ongi, aga vaadata tasub suuremat pilti. See on üdini mõjus tekst, mis toob silmanurka päris pisara ja järgmisele lehele jõudes lärtsatad naerma, ja isegi kui see polnudki nii naljakas, on pilt kuidagi nii koomiline ja erakordselt tabav.
 

Tõtt-öelda kellele iganes

Tove Jansson "Muumipapa memuaarid" (Hea Lugu)
 
Tove Jansson "Muumipapa memuaarid" (Hea Lugu)
 
Muumilood on kujunenud juba vaat et klassikaks, mida armastavad nii suured kui ka väikesed. Kui tsiteerida kuulsat Muumioru lugude tunnuslugu fraasiga "muumidelt elamist õppima peab", siis tõepoolest püüdis Jansson oma lugude ja tegelaste kaudu edasi anda tänapäevase tarbimiskultuuri ja kapitalismiideoloogia keskel ununenud suhtumist ellu ning loodusesse. Muumitrollid õpetavad austust ja tänulikkust – nii looduse kui ka üksteise suhtes.
 
Sel aastal möödus esimese muumilugude raamatu ilmumisest 75 aastat ning möödunud aastal tähistati Tove Janssoni 105. sünniaastapäeva. Sel puhul on kirjastus andnud eestikeelsena välja kõik muumilood eraldi raamatutena, sealhulgas seni eesti keeles ilmumata eellugu "Väikesed trollid ja suur veeuputus".
 

Seiklejale-toidunautlejale

Priit Kuusk "Laevakokk Wend" (Hea Lugu)
 
Priit Kuusk "Laevakokk Wend" (Hea Lugu)
 
Toiduseiklusraamat, mis passib hästi lugemiseks neile, kes oskavad lugu pidada nii heast toidust kui ka reisimisest. Lugu räägib sellest, kuidas Priit Kuusk alias Wend purjetas neli kuud jahtlaeval Admiral Bellingshausen ja töötas seal täiskohaga laevakokana. Siit leiab nii põnevaid reisilugusid kui ka retsepte, mida Wend oma reisi ajal meeskonnale kokkas.
 
Sealhulgas kirsiks tordil on jäätmemajanduse teema ehk kuidas eimillestki, jääkidest süüa teha. Pärast seda vaatate kindlasti oma külmiku sisu ja nädalamenüü kriitilise pilguga üle!
 

Moehuvilisele-tundlejale

Michelle Marly "Mademoiselle Coco ja armastuse parfüüm" (Kirjastus Tänapäev)
 
Michelle Marly "Mademoiselle Coco ja armastuse parfüüm" (Kirjastus Tänapäev)
 
Kaunis ja südamlik lugu preili Coco Chaneli kuulsaima No 5 parfüümi loomisest. Kindla peale kohustuslik lugemine kõigile moehuvilistele, aga ka lihtsalt kauneid tundeküllaseid romaane armastavale lugejale. Sest armastust, tunnetest nõretavaid seiku ja kirjeldusi on selles raamatus kuhjaga.
 
Autor ütleb, et tema romaan ei pretendeeri küll ainsa tõe avastamisele ehk tegemist ei ole biograafilise jutustuse, vaid romaaniga, ent avaldab lootust, et ajalugu on loodetavasti nii tõelähedane kui võimalik.
 

Ulmesõbrale

Vahur Afanasjev "Õitsengu äärel" (Vemsa)
 
Vahur Afanasjev "Õitsengu äärel" (Vemsa)
 
Auhinnatud teose "Serafima ja Bogdan" autori uus romaan on futuristlik ja värvikas tulevikulugu sellest, kuidas aastal 2028 ähvardab seni ohutuks peetud asteroid hävitada vähem kui aasta pärast kogu inimtsivilisatsiooni. 
 
Teost ilmestavad terviklikult ja veenvalt välja joonistatud karakterid, külluslike detailidega rikastatud tegevusliinid. Lugu jutustab, esitab küsimusi, paneb mõtlema. Kohustuslikult soovituslik lugemine neile, kellele kirjaniku esikteos meele järele oli. Aga ka uuteks avastusteks neile, kes eelnimetatud kriteeriumeid lugemisvaras oluliseks peavad.
 

Mõtisklejale

Rain Siemer "Mõnusad mõistulood" (Rahva Raamat kirjastus)
 
Rain Siemer "Mõnusad mõistulood" (Rahva Raamat kirjastus)
 
Kui tundub, et tuju ei ole päris see, elu näib ebaõiglane või lihtsalt päris täpselt ei tea, millist raamatut lugeda, siis mõnusate mõistulugude raamat on see, mis järjele aitab. Mõistulood pakuvad mõtteainest, need on humoorikad, südamlikud ja mitmetahulised ning suudavad kõnetada väga erineva vanuse ja taustaga lugejaid.
 
Ideaalne kinkeraamat nii sõbrale, kallimale, vanaemale-vanaisale, kolleegile kui ka iseendale. Aeg-ajalt elu üle mõtisklemist vajame ju kõik – lihtsalt avage suvalisest kohast ja tunnetage seda väge!
 

Loomingulisele linnaelulembile

Katrin Pauts „Minu Praha. Tunnustamata geeniuse piinad" (Petrone Print)
 
Katrin Pauts „Minu Praha. Tunnustamata geeniuse piinad" (Petrone Print)
 
Kui autor viibis kaks kuud kirjanduslinnas loomeresidentuuris, hakkas peale Praha hirmsa ja ohtliku ilu kummitama teda veel üks ootamatu tegelane, keegi, kes oli tunduvalt kuulsam ja kõrgemalt hinnatud tema ise. Keegi tähtis kirjanik Kanadast. See juba Pautsi hinge ei mahu (ta tunnistab, et loomeinimeste kadedusest ei räägi keegi, aga sisimas ussitavad kõik) ja ta räägib avameelselt oma hingepiinadest. Muide, avameelsuse nahka minevat ka kõik ta ihaldatud preemiad. Aga jah, nagu ta tagakaanel lubab – viia lugeja kummitavasse hullumaja surnuaeda – siis seda ta tõepoolest teeb, ja see on ülihuvitav! Oh ja Praha … no kes sellesse linna ei armuks? Et oma tunnustamata isikut võõraste sulgedega ehtida, ütleb Pauts, on ta teele kaasa haaranud Kundera, Hašeki, Hrabali ja teised ilmatuma kuulsad Tšehhi kirjanikud.
 
 
Mari Kukk
Triin Kand
 
Fotod: Rahva Raamat, Avita