Uudised ja teated

« Tagasi

Armas tarkuselind aitab lapsel lasteaiaga kohaneda

Pangapealse lasteaed pakub õppetööd alustavatele peredele nn kohanemispaketti, mis koosneb heegeldatud öökullist, hea tuju spikrist ja lustakast infolehest.

 

Seda, kuidas lasteaias käima hakkav laps uue elukorraldusega kohaneb, mõjutavad paljud asjaolud: lapse iseloom, vanus, suhted vanematega, varasemad kokkupuuted eakaaslastega jms. Usalduslik koostöö lasteaia ja kodu vahel aitab kohanemisperioodi sujuvamaks muuta.

 

Meie lasteaias saadakse lapsega sõbraks ja luuakse side perega. Tihti tunneb laps ennast esiti ebakindlalt ja varjab end vanema selja taga, kuid me julgustame teda täitma esimest ülesannet: ta peab korvist valima omale öökulli, mis teda toetab ning kogu lasteaia-aja saadab.

 

Nii on esimene kontakt saavutatud. Lasteaed ei tundugi hirmus, eriti kui käes on pehme ja armas tarkuselind. Lapsevanem saab endale lõbusa infovoldiku rühma kohta, milles on toodud rühmaõpetajate lühitutvustused ja lasteaiaga seotud töötajad, kellega tema laps kokku puutub. Samuti saab vanem pihku heatujulise päeva spikri, kus on kirjas, kuidas põnni lasteaiaga paremini harjutada. Kohanemispakett annab õpetajale võimaluse alustada vestlust ka nende vanematega, kes pole alguses väga jutukad.

 

Öökull kui lemmikkaisukas

 

Nelja aasta jooksul, mil lasteaed sellist paketti on jaganud, on mitmed pered saanud juba uued järeltulijad, kes teevad esimesi samme lasteaias. Nende jaoks on öökulli saamine märk suureks saamisest, sest nende õdedel-vendadel on juba samasugused kodus. See annab tunde, et nüüd ollakse võrdsed. Oma öökulli tutvustatakse esimesel võimalusel vendadele-õdedele ning järgmistel päevadel on mõnel lapsel mõlemad öökullid kaasas.

 

Seda, kas hoida oma kaisulindu rühmas, kodus või tuua lasteaeda kaasa, otsustab laps ise. Tähejütside rühmas on praegu mõned öökullid kogu aeg rühmas, teised lendavad kodu ja lasteaia vahet.

 

Pean tunnistama, et alustava õpetajana olin esialgu kahtlev, kas laps öökulli omaks võtab. Tänapäeva lastel on ju nii palju elektroonilisi mänguasju ja kaisukaid, mis on pehmed nagu pilved. Kuidas laps saaks huvituda ühest heegeldatud öökullist? Pidin oma kahtlused aga prügikasti viskama. Laste jaoks on päris oma öökull väga tähtis ja eriline! Lisaks annab öökull osa ka ühtsustundest rühmas. Kõigil rühma lastel on sarnane öökull, samas nii erinev. Öökullide erinevus pakub võimaluse omavahel suhelda − otsida erinevusi ja sarnasusi. See annab lastele võimaluse märgata erilisust igas kaaslases.

 

Igatahes said minu kahtlused-kõhklused ümber lükatud − kohanemispakett on ühtviisi vajalik nii lapsele, vanemale kui ka rühma meeskonnale. Uued algused on ju kõigile pisut hirmutavad, aga kui ärevust leevendavad pisike pehme mänguasi ja humoorikad leheküljed, olen täielikult selle poolt.

 

KAIRI STEPANOVA, Pangapealse lasteaia õpetaja

 

Foto: Kairi Tammiste