Uudised ja teated

« Tagasi

Libedatõrjemasinate ja lumesahkade hooaeg algab. Mida tasub teada talvisest teehooldusest

Talv toob teedele lumesahku ja libedatõrjemasinaid, mille töö on hoida sõiduteed võimalikult lume-, jää- ja libedusvabad.

 

 

Harku vallas on nii riigile kui ka vallale kuuluvaid teid. Juba alates 2016. aastast hooldab vallale kuuluvaid teid ja tänavaid aasta ringi Harku vallale kuuluv ettevõte OÜ Strantum. Ettevõtte hooldada on 350 kilomeetrit valla teid, selle hulgas ka kergliiklusteed.

 

Mehed ja masinad valmis

 

Talvised teehooldetööd on lumetõrje, sahkamine, puhumine, äravedu ning libedustõrje kloriidide ja abrasiivmaterjalidega. 

 

Lumekoristuse kiirus oleneb teede seisunditasemest ja sademete hulgast. Teede talvist lumehooldust tehakse teele määratud seisunditaseme alusel, mis on jaotatud liiklustiheduse järgi kolme kategooriasse. Iga kategooria tee hoolduseks on ette nähtud aeg, mil see peab olema lumest puhastatud ja sõidukõlbulik. Vastavalt sellele varieerub teede puhastamise aeg 5–10 tunni vahel alates saju lõpust. Tavapärases olukorras – kui lund sajab ööpäevas kuni 10–15 cm – on kolmanda taseme teede puhastusajaks ette nähtud 5–6 tundi, teise taseme reageerimisajaks 6–7 tundi ja esimese taseme puhul 8 tundi.

 

Rasked ilmaolud

 

Kui transpordiamet kuulutab välja rasked ilmaolud Harjumaal, tähendab see, et need hakkavad kehtima ka Harku vallas.

 

Sel juhul lepitakse iga kord eraldi kokku, kuidas ja mis ajaks saab tee nõuetekohaselt hooldatud. Rasketeks ilmaoludeks loetakse järgmised juhtumid: väga intensiivne lumesadu, sajuhulk 20 mm ja üle selle 12 tunni või lühema aja vältel; tugev tuisk, lumesadu ja tuule kiirus valdavalt üle 15 m/s 12 tunni või enama aja vältel; eriti ohtlik jäide, ladestuse diameeter 20 mm ja üle selle; eriti ohtlik jää ja sulalume ladestus, diameeter 35 mm ja üle selle.

 

Raskete ilmaolude korral tagatakse eelkõige suuremate teede läbitavus ja võib juhtuda, et mõnele vähem kasutatavale teele ei jõua lumesahad enne tuisu lõppu. Rasketest ilmaoludest tingitud eriline hoolderežiim tähendab seda, et teehooldajatel kulub hooldetöödeks rohkem aega kui tavaoludes.

 

Tavalistes talveoludes algab teehooldemeeskonna töö kell 4 hommikul. Lumesadude ajal aga kell 2 öösel, sest vähemalt juba hommikul kell 6 peavad asutused saama alustada tõrgeteta tööd.

 

Libedustõrje

 

Libedus tekib peamiselt sellest, et teepinnad on veel suurtes miinuskraadides ja kui hakkab sadama vihma, tekib kõikjale teedele väga libe jääkiht. Jäävihma puhul ei ole paraku teedele puistatud graniitsõelmetest suurt abi, sest vihma tõttu tekib sellele jääkiht. Vihm ja kõnniteel olev vesi muudab jää pehmeks ja sõelmed vajuvad jää sisse. Lisaks uhub vesi osa graniitsõelmeid ära ning nii võibki juhtuda, et libedustõrje ei pruugi toimida enam tunni või kahe pärast ja liiklejatele võib jääda mulje, et libedustõrjet ei olegi tehtud. 

 

Libeduse vältimiseks teedel tehakse vajaduse korral valla suurema liikluskoormusega teedel suure soolapuisturiga ennetavat soolamist. Lisaks karestatakse teid libeduse vältimiseks teehöövlitega ja puisturitega puistatakse teedele graniitsõelmeid. 

 

Tavapäraselt kasutatakse libedustõrjel graniitsõelmeid fraktsiooniga 2/5 mm, eriolukordades aga fraktsiooniga 4/8 mm. Suurema läbimõõduga kividel on haardetegur suurem ja need ei vaju nii kergesti jää sisse.

 

Esimese kategooria teede libedustõrjet valla ja Strantumi lepingus kokku lepitud ei ole, neil teedel teeb Strantum libedustõrjet valla tellimuse alusel.

 

Jalakäijatel tuleb arvestada, et libedustõrje kõnniteedel võtab aega ja liikumist libedatel teedel tuleks vältida või kasutada selleks ettenähtud abivahendeid. Samuti tuleb arvestada, et väiksematel teedel võtab libedustõrje ja tee karestamine aega.

 

Mis raskendab talvist teehooldust?

 

 

Mõnikord jääb lumi lükkamata seetõttu, et väljaspool kinnistuid on teemaale pargitud sõidukid ja lumesahk või libedatõrjemasin ei pääse neist mööda. Kui ühel pool tänavat pargivad autod ja teisel pool tänava ääres on äärekivi, ei mahu sahk enam sinna vahele.

 

Nii takistavadki lumekoristust teede ääres olevad suured kivid, põõsad ja puud ja vahel ka elamute aiaväravad, mis on teedele lubatust lähemal.

 

Tee ääres või teel olevate takistuste tõttu võib jääda teelõik lumest lükkamata ja selle juurde tullakse tagasi alles uuel hooldusringil, kui takistus on kõrvaldatud. Hoidke teeservad vabad.

 

Mida inimesed ise teha saavad?

 

Kui on lumerohke talv, võiks igaüks käed külge panna, et teed ja tänavad oleksid võimalikult puhtad ning liiklemine sujuv ja turvaline.

 

Oma väravaesine tuleb igal eramaja omanikul lumest puhas hoida, talihooldemasinal ei ole kohustust seda teha. Vallavalitsus on saanud pahaseid telefonikõnesid, kus sahk on jätnud teed lükates värava ette vaalu ega lükka seda ära. Kui liita kokku kõik väravaesised, kulub nende puhastamiseks palju aega ja seetõttu võtaks teede puhastamine omakorda palju kauem aega.

 

Palume kinnistuomanikel üle vaadata krundil kasvavad põõsad ja puud, et need ei ulatuks teemaale. Ikka selleks, et talihooldemasin saaks turvaliselt tööd teha ega kahjustaks peegleid või kabiini.

 

Tuletame kõigile liiklejatele meelde, et kuigi teehooldajad annavad endast parima, võib talvel teedel olla ikkagi lund ja libedust. Muutlike ilmaolude korral, nagu viimastel talvedel tavaks on saanud, on teede hooldamine keerukas, sest ilma mõju teedele ei ole alati prognoositav.

 

Info ja teavitamine

 

 

Info saamiseks või probleemidest ja liiklusohtlikest kohtadest teavitamiseks saab helistada ööpäev läbi Strantumi telefonil 600 7800 või kirjutada e-posti aadressil teehooldus@strantum.ee.

(Vt ka https://strantum.ee/oluline-info)

Riigimaanteid hooldab Harku vallas Eesti Teed AS. Teavet riigiteedel esinevate probleemide kohta saab edastada maanteeinfo telefonile lühinumbril 1247 (24 h) või e-posti aadressil teeinfo@112.ee

Teehoolduse kaart on nähtav Strantumi veebilehel

https://strantum.ee/teede-ja-tanavate-hooldus ja Harku valla veebilehel

Harku valla GIS portaal.

Tee- ja sõiduolusid saab jälgida portaalist Tarktee.ee.