« Tagasi

Esimest korda toimunud kultuurifestival pakkus kahe kuu jooksul ülevaid elamusi

Tänaseks on Harku valla 30. aastapäevale pühendatud kultuurifestival "Meie inimesed" saanud ajalooks.

 

Kui üritust planeerima hakkasime, läksime tegelikkuses vastu millelegi üsna tundmatule. Ei olnud ju sellist festivali meie vallas kunagi korraldatud. Samuti ei olnud teada, kas leiame piisavalt esinejaid ja kuidas vallarahvas publikuna kaasa tuleb. Lisaks veel koroonakriisi keeruline aeg.

 

Ühes olime kindlad – nii palju kui vähegi võimalik, kaasame oma valla inimesi. Sellest räägib ju pealkirigi  – "Meie inimesed".  Üllatav ja ühtlasi rõõmustav oli kogeda, millise hoo ja entusiasmiga meie kutsele vastati. Ma ei pea silmas vaid loomeinimesi. Esmalt peatungi neil, kes tavapäraselt n-ö kaadri taha jäävad, aga ilma nende töö ja toeta ei toimuks ükski üritus. Ja neid oli palju! Seepärast lubatagu tänuks nende kõigi nimed siia kirja panna.

 

Südamlik tänu meie väärikatele prouadele, klubi Hõbehall liikmetele, kes olid abiks näituste korraldamisel. Teieta ei oleks õnnestunud neid ilusaid näitusi huvilistele avatuna hoida: Ingi Aavaste, Tiina Nurmsaar, Krista Soolep, Sirje Lõuke, Malle Arold, Heljo Suurlaht, Tiina Jaanimägi, Ivi Paalo, Maie Põder, Alje Kopti, Ülle Jürna. Olgu nende prouade teotahe ja abivalmidus innustuseks kõigile ulatamaks abikätt, kus seda vajatakse. 

 

Suur tänu vallavalitsuse töötajatele, kes ei pidanud paljuks puhkepäevadel ning ka nädala sees õhtuti välja tulla, et saaks üritusi läbi viia: Tiina Raja, Brigita Perm, Katrin Meschin, Taniel Vain, Ergo Eesmaa, Laine Vain, Ruth Teder, Lembe Reiman, Annika Soone, Maarja Lehemets-Tihhanov, Edith End, Greta Zavitskaja, Anna Grete Kompus, Alle-Riin Siimo, Kaisa Pagil, Renee Kokmann, Krista Dreger, Hestia Rindla, Reelika Lõhmus, Helje Rätsepp, Ülle Vill, Marge Suursalu, Viive Matsutsa, Hedi Reinvald, Moonika Annamaa, Madis Idnurm, Mari Kukk, Triin Kand, Marko Veermets, Erkki Kullang, Jüri Lattik, Tõnu Kairo. Aitäh, Luisa Viisileht. Tänan teid, Martin Öövel, Lea Kraavi, Kari Kalm, Heli Soomaa, Kalev Konsa, Valdo Rüütelmaa ja Mai Ainsalu.

 

Kaks kuud rõõmu meie inimestest

 

Üllatusi jätkus veelgi. Imekspandavalt tore on teada saada, kui palju elab meil andekaid inimesi. Veelgi rõõmustavam, et nad oma talenti vaka alla ei hoia, vaid on nõus seda just nimelt oma valla inimestega jagama. Kahe kuu jooksul toimunud üritustel pakkusid nad kuhjaga kohtumis-, kuulamis- ja nägemisrõõmu.

 

Valdo Pant on öelnud: "Mis on õnn, ma ei tea, kuid arvan, et õnne allikaks on võime luua."  Usun, et kõik, kes festivalil loominguga esinesid, on õnnelikud inimesed, sest nii on nad ju ka meie elu rikastanud. Ehkki püüdsime võimalikult palju kaasata oma valla inimesi, jätsime esinemiseks võimaluse ka meie valla sõpradele. Põhjus on lihtne: meie vald on olnud paljudele meeldejäävaks suvituskohaks, matkarajaks või mõnusaks rannapuhkuse veetmise paigaks. See on olnud lapsepõlve mängumaa, loojate inspiratsiooniallikas – paik, millega seostuvad head mälestused, ehkki elukoht on nüüd juba kuskil mujal.

 

Festivalil astus üles ligi 300 esinejat

 

Parajal määral elevust, aga ka enda proovilepanekut tõid kaasa kõik korraldatud üritused, sest festival koondas enda alla ettevõtmisi, mis olid eripalgelised sisult, mõõtmetelt, esinejate ja publiku arvult nagu ka kestuselt. Nii saime osa paljude muusikute, kirjanike, luuletajate,  maalikunstnike jpt loomingust. Ühtekokku astus üles ligikaudu 290 esinejat.

 

Meie vallas on veel palju loomeinimesi, kes seekord ei esinenud, kuid loodame neid kuulata ja näha edaspidi. Igal aastal kultuurifestivali korraldada ilmselt ei jõua, kuid mõne üksikürituse saab ikka teoks teha. Festival oma täismõõtmeis võiks aga toimuda Harku valla 35. aastapäeval. Loodame, et loomeinimeste ja abiliste teotahe ei rauge oma koduvalla kultuuri hoidmas ja jagamas.

 

ULVI PÕLLU, konsultant

 

Pildigalerii

 

 

Kultuurifestivali avamine kujunes meeldejäävaks sündmuseks peamiselt kolmel põhjusel. Saime kuulata otse autoritelt luulevõistluseks loodud luuletusi. Oma luuletuse "Lootus ja loomine" kandis ette Doris Kareva ise, talle omasel mõtlikul moel. Märkimisväärne on sealjuures see, et luuletaja kirjutas juba olemasolevale luuletusele veel kaks osa ja pühendas need Harku vallale. Luuletuse viisistas helilooja Margo Kõlar ja kõigil kuulajatel oli võimalus osa saada imeilusa heliteose maailma esmaettekandest ansambli Heinavanker esituses.  Õhtu lõpetas ansambli Lovely Beatsi hingestatud esinemine.

 

 

Maara Vint, Villu Kask ja Merike Helde olid nõus oma maalid näituseks välja panema ja kuu aja jooksul said sellest osa paljud külastajad meie vallast ja kaugemaltki. Näituse avamisel tänas Maara Vint Harku vallavalitsust, et neile oli selline võimalus oma valla antud. Maara Vindile nii iseloomulikud salapärased aiad ja müstilised taimed naelutasid vaatajaid piltide ette. Villu Kase maastikud ja Merike Helde imekenad lillemustrid olid omaette elamuseks.

 

 

Tabasalu Päev pakkus meelelahutust nii suurtele kui ka väikestele. Esinejad olid peamiselt meie valla inimesed ja nende sõbrad. Nii astusid üles emmed-issid koos oma beebidega, valla parimad laululapsed rõõmustasid kuulajaid, tänavatantsu neiud ja noormehed demonstreerisid oma tantsuoskust, valla noortest muusikutest koosnev Funky Big Band, rivitrummarid, Tabasalu muusikakooli puhkpilliorkester ja Koit Toome pakkusid kuulamisrõõmu, Funkifize ja Shanon muutsid oma esinemisega selle päeva veelgi meeldejäävamaks.

 

 

Raivo Tafenau kutsus kokku oma sõbrad, kellest mitmed ka meie valla elanikud, ja korraldas kauni kontserdi Merikülas. Avasõnas ütles muusik, et on üle 15 aasta siin elanud, kuid alles nüüd avanes võimalus oma vallas kontsert teha. Hea suhtlejana suutis ta kohe kontserdi alguses luua erilise meeleolu ja avada kuulajate südamed.

 

 

Tarmo Roosimölder üllatas oma maalidega paljusid, kes näitusele tulid. Esmapilgul ei saanudki aru, kas tegemist on foto või maaliga. Alles lähemal vaatlusel mõistad, milliste filigraansete töödega tegu on. Tore, et kunstnik on leidnud inspiratsiooni just Harku vallast.

 

 

Kirjanik Tarmo Teder ei pidanud paljuks pühendada ühe õhtu meie valla inimestele – tulles ja rääkides oma töödest-tegemistest. Põnev oli kuulata tema mälestusi Harku valla endistest aegadest, aga ka tema enda rännakutest kaugetesse paikadesse ning teada saada, kuidas valmivad sellised teosed nagu "Vanaisa tuletorn", "Ahistuse jutud", "Kuuskümmend aastat hiljem" jpt.

 

 

Valla rahvatantsupidu tõi kokku üle 140 rahvatantsija. Liigutav oli vaadata tantsijate pühendumust ja lusti, mis omakorda kandus publikusse ja lõi rõõmsa peotuju kohe  esimestest taktidest peale. Vahva oli vaadata erinevaid rahvariideid ja jõuda taas tõdemuseni, et rahvatants ei ole mitte ainult meelelahutus, vaid sellel on oluline roll meie kultuuri säilitamisel.

 

 

Kristjan Järvi võrdles oma kontserdi avasõnas Vääna-Jõesuud oma lapsepõlve mängumaaga Kirbul. Tema sõnul on mõlema paiga jaoks tema südames eriline koht.  Seda erilisust, kus oli ühendatud loodus, looming ja muusika, said kuulajad nautida terve suurejoonelise kontserdi vältel. Kristjan Järvi Ensemble koos Mick ja Angeelia Pedajaga kinkisid publikule kontserdielamuse, mis jääb veel kauaks meelde.

 

 

Kultuurifestivali lõpetamine oli omanäoline selle poolest, et esinesid vaid meie oma muusikakooli õpetajad. Kõlanud soolod, duetid ja veidi suuremad koosseisud olid toredaks lõppakordiks kogu kultuurifestivalile, mis kulmineerus Tabasalu kammerkoori poolt ette kantud Margo Kõlari teosega "Lootus ja loomine".

 

Fotod: Rene Mitt, Mari Kukk, Madis Idnurm