Uudised ja teated

« Tagasi

Kevadised ilmad kutsuvad õue: kuhu minna Harku vallas?

Ilmad lähevad aina soojemaks, mis tähendab loomulikult seda, et üha rohkem tekib inimestel soov värskes õhus aega veeta.

 

 

Harku vald on täis looduskauneid kohti ja seetõttu otsustasime sulle anda väikese spikri, kuhu ilusate ilmadega kindlasti sammud seada võiks.

 

Parimad kohad jalutuskäikudeks ja matkadeks

 

Kindlasti soovitame külastada Suurupi randa ja kallasrada. Vahet ei ole, kummale poole Suurupi munakiviparklast mööda rannaäärt kõndima hakkad, mõlemal pool on absoluutselt imelised vaated. Lisaks pakuvad põnevat avastamist metsa sees peidus olevad Nõukogude Liidu militaarobjektid ja Peeter Suure merekindluse jäljed.

 

Kes soovib aga nautida männimetsa, soovitame Vääna-Jõesuu matkarada Jõekaldal. Matk kulgeb mööda jõekallast kauni männimetsa all. Paremale vaadates näed merd, vasakul pool jõge. 

 

Ei maksa unustada ka Tabasalu loodusparki, seal kulgeb enamik matkast mööda pankrannikut. Seal on imelised vaated ja kaunid trepid, mida mööda on võimalik pangast ka alla laskuda. 

 

Kohad, mida kindlasti külastada

 

Türisalu kivitornid

 

Kivitornid asuvad Türisalu panga all rannas. Inimesed on merekaldale ladunud kivist torne, kividega kirjutanud nimesid või sõnu, mida on võimalik ülevalt pangalt inimestel lugeda.

 

Türisalu pank 

 

Romantilise merevaatega ja lihtsalt ligipääsetav Türisalu panga vaatekoht on tallinlaste populaarne väljasõidukoht. Kõrgelt avaneb kaunis vaade merele, Suurupi poolsaare kivisele rannikule ja Vääna-Jõesuu rannale. Eemal paistavad Paldiski tuulikud.  Vaatekoha parklas saad tuulisema ilmaga kõike nautida ka autost väljumata. Kui tahad pääseda alla merelainetele lähemale, pead minema mööda pangaastangust alla laskuvat rada. Rajad kulgevad vaatekohast mõlemas suunas, ida poole ehk paremale minnes pääsed uhket paepaljandit ka altpoolt vaatlema. Kindlasti soovitame minna alla mere äärde, kus silmailu pakuvad kividest kirjutised ja kujundid. Tihti on seal ka luiged. Väga ilus koht pisikeseks jalutuseks ja looduse nautimiseks.

 

 

Katariina trepp

 

Ajalooliselt on Harku valla tänasel rannajoonel asunud kolm sadamat: Tilgus Sõjasadam ja Kivisadam ning Suurupi poolsaare põhjakaldal Lootsisadam. Katariina trepp toob sind Muraste paeplatsilt (kunagine Rannamõisa kivitööstus) alla mere äärde endise Kivisadama muulile. Katariina trepil on 186 astet.

 

Tõlinõmme järv

 

Tõlinõmme järv on Harku vallas ainuke järv, mis jääb Vääna maastikukaitsealale. Matka Tõlinõmme rappa ja selle ümbrusesse tasub alustada juba Vääna mõisa juurest: nii saab veidi ringi vaadata ka mõisapargis, kust leiab keskaegse linnuse varemed ja korrastatud pargiteed. Linnulennult on Väänast Tõlinõmme vaatetornini kõigest kolm kilomeetrit, kuid tegelikult tuleb läbi käia mõni kilomeeter rohkem, kui valida Järve talu aia tagant kulgev teerada.

 

 

Naage koopad

 

Paljude arvates on Naagel üks koobas, kuid tegelikult on koopaid lausa mitu. Naage koopad asuvad Naage maastikukaitsealal ja koobastesse vaatamiseks on soovituslik kasutada taskulampi.

 

Rannamõisa trepp

 

Aura matkarajal Tabasalu looduspargis (Rannamõisa maastikukaitsealal) on mitu mereranda viivat treppi. See, umbes 1920ndatel rajatud trepp võiks kanda nime Päikesetõusu trepp. Trepist hommikul laskudes tõuseb päike otse jalutaja silme ees ja suvekuudel on trepp ümbritsetud rohelusest.

 

Lucca trepp

 

Tabasalu looduspargi mõlemas otsas on trepid, kust on võimalik laskuda klindi alla veepiirile. Rannikuäärsed vaatluspunktid on paigutatud nii, et nende juurde pääseb mõlemast trepist laskudes ka kõrge veeseisu ajal. Lucca trepp asub Tabasalu Tallinna-poolses otsas. Looduspargi tänava lõpus on piisavalt suur autoparkla ja sealt on kõige mugavam siseneda loodusparki. Seesama suurtest väravatest algav teerada viib välja Lucca trepini. Lucca trepi kaudu jõuad Tabasalu randa.  

 

Rannamõisa pank

 

Rannamõisa pank asub Tiskre ja Rannamõisa vahelisel lõigul ja on kuni 35 m kõrgune. Pank hakkas merest tõusma umbes 8000 aastat tagasi. 1812. aastal, kui kardeti Napoleon Bonaparte'i laevade kallaletungi Tallinnale, oli seal laagris siinset rannikut kaitsev Vene väesalk. Seetõttu hakati kutsuma Tabasalu pargis asuvat metsata pangaserva rahvasuus "Punapardi lagedaks". 

 

 

Harku juga

 

Harku joastik asub Harjumaal Harku vallas samanimelisel ojal. Joastikuni jõudmiseks tuleb Harkujärve asulast minna ligi 1 km Tiskre suunas ja pöörata siis vasakule, Sütemetsa teele. Teeristist umbes poole kilomeetri kaugusel asuvast Tammiaugu tee sillast on joastikuni vaid sadakond meetrit ülesvoolu. Kaheks haruks jagunenud oja laskub siinkohal umbes 5 m jooksul ligi 1,5 meetrit. Parempoolsesse harusse, kus joaastang on juga meenutavalt järsk, jagub vett vaid suurvee aegu, vasakpoolne, laugenõlvalisem joastikku meenutav haru töötab see-eest aga pea aasta läbi.

 

Kumna mõis

 

Kumna uus mõisahoone on kerkinud 20. sajandi esimesel veerandil juugendstiilijärgse neoklassitsismi tõusulaine harjal. Mõisapargis on tore väike jalutuskäik teha.

 

Vääna mõis

 

Padise kloostri munkade asutatud Vääna kloostrimõisa kohta on esimesed teated 1306. aastast. Oletatakse, et mõis oli algselt hästi kindlustatud tornlinnus, mille varemed on säilinud hilisema peahoone lähedal. Mõisa ajalooline nimi Feyena tuleb saksakeelsest sõnast "feien" (‘kaitsma', ‘kindlustama'), tähistades kaitstud, kindlustatud kohta. Kindlasti väga kaunis koht, mida külastada. 

 

Vääna-Jõesuu promenaad ja rand

 

Vääna-Jõesuu rand on Harku valla ja ka Harjumaa ainuke avalik supelrand. Vääna-Jõesuu rand on kindlasti üks paremaid avalikke suplusrandu, mida suviste ilmadega külastab tuhandeid inimesi päevas. Naudi kindlasti jalutuskäiku Vääna-Jõesuu ranna promenaadil. Suvitustunne tekib juba Tallinna-Rannamõisa-Kloogaranna maanteel, kus märkad, et mööda valgustatud kolme meetri laiust asfaltkattega kergliiklusteed, mis on rajatud Luige tee äärde, saab turvaliselt liikuda kuni Liivaluite teeni. Siin on palju inimesi aega veetmas jalgsi, ratta või rulluiskudega. Liivaluite teelt edasi viib aga imeline kivisillutiskattega promenaad pea merepiirini välja. Kindlasti soovitan igaühel ise see Harku valla ainus promenaad läbi jalutada. Ma ütleks, et täiesti tekib "lõunamaise reisi" tunne.  Autoga suvitajad saavad oma sõidukid jätta Luige tee tasulisse parklasse ning liikuda sealt edasi ranna poole juba mööda promenaadi.

 

Loomulikult on Harku vallas ilusaid paiku rohkemgi, kuid kellel need nimetatud kohad veel tuttavad ei ole, soovitame kindlasti neid külastada. Rohkem infot ja toredaid kohti Harku vallas leiad kodulehelt www.visitharku.ee.

 

NB! Harku vallas on RMK järgi vaid üks ametlik lõkkekoht. See asub Tabasalu loodusõpperajal. See tähendab seda, et lõkkeplaanidega soovitame sammud sinna seada, et tuli saaks ikka tehtud turvaliselt ja õiges kohas!

 

MALLU MARIANN TREIMANN, RENE MITT