« Tagasi

Allkirjade kogumine Vääna-Jõesuusse kavandatava kaevanduse vastu

Vääna-Jõesuu külaselts on algatanud allkirjade kogumise Vääna-Jõesuu lähedasse männimetsa plaanitava geoloogilise uuringu ja kaevanduse vastu, allkirjade kogumine toimub portaalis petitsioon.ee.

 

Raplas registreeritud firma Sokkel Karjäärid OÜ esitas keskkonnaametile 31. mail taotluse geoloogilise uuringu tegemiseks Vääna-Jõesuu ja Naage rannalähedases metsas, et valmistada ette seal piirkonnas liiva kaevandamist.

  

Uuringu tegemiseks kavandatud kolm maatükki asuvad riigi maal. Maaomaniku esindajana on kahjuks uuringu tegemise kooskõlastanud riigimetsa majandamise keskus (RMK).

 

Tänavu 29. juunil peetud vallavolikogu istungil otsustati ühel häälel mitte anda Sokkel Karjäärid OÜ-le luba maavarade uuringuteks Vääna-Jõesuu külas. Kaevandusfirma vaidlustas keelduva otsuse ja jätkab loa taotlemist kohtu kaudu vallaelanike vastuseisust hoolimata.

 

Rannalähedane mets on populaarne puhke- ja rohevõrgustiku ala

 

Harku vald on koostamas puhkemetsade teemaplaneeringut. Arvestades uuringualade praegust puhkeotstarbel kasutust, on suur tõenäosus, et uuringualad on seal puhkemetsana määratletud. Inimesed nii lähemalt kui ka kaugemalt käivad selles piirkonnas paiknevatel radadel jalutamas ja sportimas.

 

Sokkel Karjääride kaevanduse ettevalmistamiseks valitud ala lähedal on ka Vääna jõe hoiuala, mis kuulub Natura 2000 võrgustikku. Samuti elutseb Vääna uuringuruumi lähedal nii II kui ka I kaitsekategooria kaitsealuseid liike. Eestimaa Looduse Fondi tehtud Harku valla rohevõrgustiku tuumalade ja koridoride uuringul põhineva Harku valla üldplaneeringu kohaselt jääb kogu taotletav uuringuala rohevõrgustiku Vääna-Jõesuu tuumalasse, kus maakasutuse juhtotstarbeks on range režiimiga looduslik haljasmaa. Mitte ainult kaevandamise, vaid ka geoloogilise uuringuga võib kohalikku looduskeskkonda kahjustada.

 

Uuring on plaanitud kolmel männimetsaga kaetud maatükil mõlemal pool Tallinna-Rannamõisa-Kloogaranna maanteed. Kolme maatüki pindala on kokku 39,98 hektarit. Uuringu käigus kavatsetakse teha 65 puurauku sügavusega 35 meetrit ja kaevata ekskavaatoriga 65 kaeveõõnt sügavusega kuni 7 meetrit. 

 

Kuigi esialgu soovib kaevandusfirma luba geoloogilisteks uuringuteks, on see otseselt seotud järgmise sammu, kaevandamisega, milleks on samuti vaja luba taotleda. Maapõueseaduse § 4 lg 2 kohaselt on maavara geoloogiline uuring maavara arvele võtmise ja kaevandamise eesmärgil tehtav geoloogiline töö.

 

Uuringuloa annab keskkonnaamet ja selle peab kooskõlastama Harku vald. Harku vallavolikogu lükkas kooskõlastustaotluse ühel häälel tagasi, mille peale kaevandusfirma kaebas Harku valla kohtusse. Tallinna halduskohus teeb esimese astme otsuse teatavaks 16. novembril. Et kohtuvaidlus võib venida pikale ja läbida mitu astet, valis vallavalitsus selles küsimuses valda esindama vandeadvokaat Karl Haavasalu, kes on sarnastes asjades esindanud Jõelähtme valda.

 

Vallavalitsuse ja volikogu ühine eesmärk on kaitsta siinset elu- ja looduskeskkonda ning seista oma elanike heaolu eest.

 

Mõistame vajadust maavarade kaevandamiseks ja kasutamiseks, kuid leiame, et väärtusliku looduskeskkonna arvelt seda teha ei tohi.

 

Leiame, et äritegevust planeerides tuleb arvestada looduskeskkonda ning teha seda võimalikult säästlikult. 

 

Vääna-Jõesuusse kavandatava kaevanduse vastu saab allkirja anda aadressil https://petitsioon.ee/ei-kaevandusele-vaana-joesuus.

 

Kavandatavad uuringualad (punasega märgitu) kolmel maatükil. (Kaart: maa-amet)