Jäätmetest vabanemiseks on mitmeid viise

Kevad on käes ja päike liigub aina kõrgemalt üle taevakaare. Kätte on jõudnud aeg võtta ette suurpuhastus nii majas kui ka aias.

 

Mida võib lõkkes põletada?

 

Lõkkes võib põletada ainult töötlemata puitu, näiteks puuoksi, kuid jälgida tuleb, et lõkke tegemisega ei häiritaks naabreid ega teisi ümbruskonnas viibijaid. Samuti tuleb jälgida ilmastikuolusid. Tugeva tuulega lõket teha ei tohi.

 

Põletada tohib ainult kuivi oksi, igasugune puulehtede ja muude jäätmete põletamine ei ole lubatud. Lõke ei ole koht, kus põletada vanu mööbliesemeid, riideid, jalanõusid, rehve, ehitusjäätmeid, värvipurke ega muud kasutuks muutunud kraami, vaid neist tuleks vabaneda õigel viisil.

 

Plastide mittetäielikul põlemisel paiskub õhku lausa mürgikokteil, mis sisaldab ka vähki tekitavaid ühendeid. Näiteks tekivad nii dioksiinid, mis on üks mürgisemaid ühendeid, mida inimene on suuteline tekitama – seda just kodusel jäätmepõletusel.

 

Mida teha aiajäätmetega?

 

Aiast kokku kogutud puulehed ja teised taimeosad on soovitav kohapeal kompostida. Kompostimine on lihtne ja looduslik protsess, mille käigus tarbivad bakterid, mikroorganismid, seened ja ka vihmaussid erineva päritoluga orgaanilist materjali (nagu näiteks kartulikoored, puulehed, niidetud muru jne). Selle elutegevuse käigus tekibki biolagundatavatest jäätmetest väärtuslik ja toitainerikas muld. Aiajäätmeid võib kompostida lahtises aunas, toidujäätmete kompostimiseks tuleb kasutada kompostrit.

 

Kui kompostida pole võimalik, saab tellida AS-ilt Eesti Keskkonnateenused aiajäätmete veo. Tegemist on tasulise teenusega, 100 l koti äravedu maksab 32 senti ja 150 l koti puhul 48 senti. Aiajäätmed tuleb pakkida läbipaistvasse kilekotti ja teatada jäätmevedajale kottide arv. Täidetud kotid tuleb tõsta jäätmevedajaga kokkulepitud kohta, näiteks värava taha, ja need veetakse minema 14 päeva jooksul.

 

Samuti saab aiajäätmeid ära anda Tabasalu jäätmejaama, kus võetakse Harku valla elanikelt ja jäätmevaldajatelt korraga tasuta vastu kuni 600 l aiajäätmeid.

 

Eterniit

 

Varemalt toodetud eterniitplaadid sisaldasid asbestikiude, mis on tervisele ohtlik materjal ja mille toomine on Eestis nüüdseks juba paarkümmend aastat keelatud. Vana ja terve eterniitkatus ei kujuta tervisele ohtu. Ohtlikud on eterniidi purunemisel lenduvad imeväikesed nõeljad asbestikiud, mis võivad jõuda kopsudesse ja põhjustada erinevaid kopsuhaigusi, sh kopsuvähki.

 

Eterniidi nõuetekohane käitlus on kallis ja seetõttu toimuvad Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel Harku vallas käesoleval suvel eterniidi kogumisringid, mille raames tullakse eterniidile kohapeale järele. Registreerimiseks täida registreerimisleht Harku valla kodulehelt. Täpsem info keskkonnaspetsialist Lembe Reiman, tel 606 8823.

 

LEMBE REIMAN, keskkonnaspetsialist

Foto: Lembe Reiman