Jäätmete liigiti kogumine
Lähima jäätmete üleandmise koha leiad www.kuhuviia.ee.
Pakendid
Mis need on: plastpakendid (erinevad topsid ja pudelid), metallpakendid (nt konservikarbid), kilekotid, mahla-, piima- ja piimatoodete pakendid.
Kuidas korraldatud: viia avalikku pakendimahutisse, jäätmejaama või jäätmemajja.
Lisaks on võimalik koguda segapakendit era- ning paarismajadest pakendikoti (150L) või pakendimahutiga (80L, 140L, 240L) ja kortermajadest pakendimahutitega.
Pakendikoti ja kogumismahuti tellimine: 640 0800 või tallinn@keskkonnateenused.ee.
NB! Määrdunud pakendid on segaolmejäätmed!
Tagatisrahaga pakend viia tagasivõtu kohta (kauplus, tagastuspunkt).
Paber ja kartong
Mis need on: ajalehed, ajakirjad, reklaamtrükised, joonistuspaber, raamatud, puhas paber, pappkastid, joonistuspaber jms.
Kuhu viia: Tabasalu jäätmejaama või jäätmemajja.
NB! Küttekoldes ja lõkkes võib põletada ainult puhast (kiletamata) paberit ja kartongi!
NB! Vana tapeet on ehitusjääde!
Köögi- ja sööklajäätmed
Mis need on: liha- ja kalajäätmed, köögi- ja puuviljad, pagaritooted ja kondiitritooted, juustud ning muud tahked toidujäätmed. Majapidamispaber, pabersalvrätid, kohvipaks, paberfiltrid, teepakid. Toataimed ja lõikelilled.
Kuidas korraldatud: igal kortermajal peab olema eraldi biolagunevate jäätmete kogumismahuti. Ridaelamutel, paarismajadel ja üksikelamutel lubatud kompostida vastavalt Harku jäätmehoolduseeskirja nõuetele oma kinnistu piires või võtta biolagunevate köögi ja sööklajäätmete jaoks eraldi kogumismahuti. Kõikides asutustes ja ettevõtetes tuleb biolagunevaid köögi- ja sööklajäätmeid koguda eraldi kogumismahutitesse.
Kogumismahuti tellimine: 640 0800 või tallinn@keskkonnateenused.ee.
Biolagunevad aia- ja haljastusjäätmed
Mis need on: lehed, muru, taimed, oksad.
Kuidas korraldatud: biolagunevate jäätmete kompostimine on lubatud vastavalt Harku jäätmehoolduseeskirja nõuetele oma kinnistu piires. Teatud tingimustel saab hooajaliselt biolagunevaid aia- ja haljastusjäätmeid üle anda korraldatud jäätmeveo raames. Küsi lisainfot jäätmevedajalt (640 0800 või tallinn@keskkonnateenused.ee).
Lisaks eeltoodule saab biolagunevaid aia- ja haljastujäätmeid üle anda Tabasalu jäätmejaama.
Tekstiil ja rõivad
Mis need on: kasutuskõlblikud erinevad riided ja jalanõud, majapidamiskangas (linad, rätikud).
Kuhu viia: Tabasalu jäätmejaama või riidemahutitesse.
Riidemahutite asukohad:
- Harku alevik, Instituudi tee 2
- Harkujärve küla, Järvekalda ja Jaaniku tee ristmik
- Muraste küla, Muraste Coop'i ees
- Tabasalu alevik, Lasteaia ja Kase tn ristmik ning Klooga mnt 10 (Realiseerimiskeskuse kõrval)
- Tiskre küla, Oja tee bussipeatus
NB! Riidemahutitesse sobivad ainult kasutuskõlblikud riided. Vastu ei võeta katkiseid, niiskusplekkidega, kopitanud, koitanud ja määrdunud esemeid.
Suurjäätmed
Mis need on: diivanid, lauad, toolid, kapid, puidust uksed, kardinapuud, vaibad, madratsid, kraanikausid, vannid, WC-potid jms.
Kuidas korraldatud: saab ära anda korraldatud jäätmeveo raames. Küsi lisainfot oma piirkonna jäätmevedajalt või tasu eest.
Metall
Mis need on: erinevad metallist esemed, nt plekid, vihmaveetorud, redelid, kerised, jalgrattad, kuivatusrestid, aiavõrgud, okastraat, potid, metallnõud ja -purgid ja muud metallist valmistatud tooted.
Kuhu viia: vanametalli kokkuostu või Tabasalu jäätmejaama (tasuta).
NB! Metallist konservipurk on pakend.
Klaas
Mis need on: erinevad klaasist esemed, sh lehtklaas, peeglid, klaasist lambikuplid.
Kuhu viia: Tabasalu jäätmejaam.
NB! Klaaspudel on pakend.
Puit
Mis need on: naturaalsed, töötlemata ehitusmaterjalid (lauad, prussid, voodrilauad, põrandalauad jne). Töödeldud puit on värvitud, immutatud, õlitatud või mõnel muul viisil töödeldud puidujääde.
Kuhu viia: Tabasalu jäätmejaam.
NB! Küttekoldes ja lõkkes võib põletada ainult töötlemata puitu!
Elektroonikajäätmed
Mis need on: külmikud, telerid, pesumasinad, boilerid, tolmuimejad, arvutid, printerid, mikrolaineahjud, röstrid, telefonid jne.
Kuhu viia: Tabasalu jäätmejaam.
Väikeelektroonika
Mis need on: föön, sirgendaja, lokitangid, telefon, e-sigaret, taskulamp, suitsuandur, elektriline hambahari, tahvelarvuti jne.
Kuhu viia: Tabasalu jäätmejaam või jäätmemaja.
Ohtlikud jäätmed
Mis need on: oma omaduste poolsest inimorganismile ja looduskeskkonnale kahjulikud jäätmed, mis nõuavad erikäitlust, nt lahustid, värvid, liimid, ohtlikke aineid sisaldavad pesuvahendid, aegunud ravimid, reostunud pakendid, taimekaitsevahendid jne.
Kuhu viia: ravimid viia lähimasse apteeki. Ohtlikke jäätmeid saab viia Tabasalu jäätmejaama.
Eterniit
Mis need on: eterniidiplaadi, asbesti sisaldavaid eterniidijäätmeid.
Kuhu viia: Tabasalu jäätmejaam.
NB! Ühe kinnistu kohta võetakse Tabasalu jäätmejaama tasuta vastu kuni 4 m³ asbesti sisaldavaid eterniidijäätmeid, mis on tekkinud Harku vallas eraisikutele kuuluvatel maaüksustel, mille puhul on täidetud korraldatud jäätmeveo nõuded. Tasuta eterniidijäätmete üleandmiseks tuleb esmalt pöörduda vallavalitsuse heakorraspetsialisti Sirje Metsmaker poole (tel 5553 0403 või e-post Sirje.Metsmaker@harku.ee) ning teatada jäätmete kogus ja asukoht.
Patareid
Kuhu viia: Tabasalu jäätmejaam või jäätmemaja.
Rehvid
Mis nendega teha: viia Tabasalu jäätmejaama, rehvitöökotta või kauplusesse, kust kavatsetakse osta uus toode.
Segaolmejäätmed
Mis need on: määrdunud papp või paber, foolium, ehituspaber, kasutatud pabernõud ja papptopsid, kasvuhoonekile, plastist ja kummist tooted, vahtplast, kodukeemia pakendid, hambapastatuubid, mähkmed, hügieenisidemed, toiduga määrdunud ja pooleldi täitunud pakendid, vorstikile, katkised mänguasjad, määrdunud ja katkised riided, jalanõud, toidujäätmetena tekkivad suured kondid, toidulisandid ja vitamiinid, kosmeetika, kassiliiv, CD-plaadid, tühjad/katkised pastapliiatsid, hõõgniidiga lambipirnid, jahtunud tuhk jms. Jäätmeseaduse mõistes kodumajapidamisjäätmed ning kaubanduses, teeninduses või mujal tekkinud oma koostise ja omaduste poolest samalaadsed jäätmed.
Kuidas korraldatud: panna oma segaolmejäätmete kogumismahutisse (kokkuleppel võib olla ka naabritega mitme peale) ja anda üle AS-le Eesti Keskkonnateenused.