Rannamõisa kiriku orel läheb remonti
Orel ehitatakse ümber ja pill saab elektrilise juhtimise loodetavasti juba 15. juuniks.
EELK Rannamõisa koguduse õpetaja Aare Kimmel ütleb, et praegune orel on kirikus alates 1992. aasta algusest. See on kingitus Rootsist, Äppelbo koguduselt, kes oma oreli välja vahetas. "Rootslased panid selle ka meie kirikus üles. See on suur ja uhke Ackermann & Lundsi firma pill, hea kõlaga, kahe manuaali ja 15 registriga. Ehitatud eelmise sajandi esimesel poolel, arvatavasti 1930ndate paiku," räägib õpetaja. Ta tõdeb, et orelid on keerulised ja kapriissed pillid, mis ka hoolt vajavad. Näiteks jääb mõni vile keset mängu hüüdma, rikkudes muusika. "Sellel pillil on meie oreli hooldaja Hardo Kriisa sõnul ka mitmeid tehnilisi puudusi, mis vajaks parandamist ja mille tõttu ta ümberehitamist soovitaski. Tänavu jaanuarikuus otsustasime koguduse nõukoguga selle töö ette võtta, et asi parem saaks."
Mida tähendab oreli ülesehitus?
Orel on pneumaatilise juhtimisega, nagu suuremad orelid üldiselt ongi, teab Kimmel kõnelda: "Mängupulti ja pilli ühendab suur hulk torusid, mille kaudu suruõhu abil registrite ning vilede mängimist juhitakse. See tingib ühtlasi ka teatud viivituse klahvi vajutamisest heli tekkimiseni. Seal on ka sõlmi, millele on hooldades väga raske ligi pääseda." Remondi käigus tehakse pilli juhtimine elektriliseks, mis lihtsustab asja ja muudab selle töökindlamaks. Viled aga jäävad ikka töötama suruõhul, nii et heli ei muutu. Mängimine läheb täpsemaks, väheneb viivitus klahvi vajutamisest heli tekkimiseni.
Töö on hoos
Remonditöödega on Kimmeli sõnul juba alustatud ja need on plaanis lõpetada 15. juuniks. Eelarve koos käibemaksuga on 15 336 eurot. "Harku vallavolikogu otsustas seda tööd toetada kolmandiku maksumuse ulatuses, 5112 euroga, mille eest suur tänu," sõnab koguduse õpetaja. Volikogu otsustas märtsikuu istungil ühehäälselt toetada 1/3 osas Rannamõisa kiriku oreli remonti. Vahendid eraldati valla eelarve reservfondist.
Ülejäänud raha on kogudusel juba olemas, tõdeb Kimmel ja avaldab lootust, et nüüd peaks küll kõik korda minema. "On tehtud ka sihtannetusi ja soovijad võivad neid veelgi teha koguduse arveldusarvele," tänab ta kõiki praeguseid ja tulevasi toetajaid.
Heas korras kirik
Küsimusele, kuidas elanik saab panustada, vastab õpetaja: "Kirikut hoiavad korras ja töös eeskätt koguduse liikmed oma osaluse ja annetustega, aga oma tähtsus on sellel valla jaoks ju laiemaltki − ka paljude jaoks, kes otseselt kogudusega seotud ei ole. Eriti märkab seda advendi- ja jõuluajal, aga ka näiteks matuste korral. Seetõttu on tänuväärne, et Harku vald on kiriku suuremaid remonditöid ikka toetanud ja kirik üsna heas korras," vastab Kimmel. Ta leiab, et mõelda tasub ka Jeesuse sõnadele: inimene ei ela üksnes leivast, st kõigest materiaalsest, vaid igast sõnast, mis lähtub Jumala suust. Ühiskonnas pole teist institutsiooni, kus seda sõna nõnda pakutaks, seepärast on kiriku tähtsus tegelikult ainulaadne − oskaks me seda ainult hinnata. Kiriku uksed on avatud igal pühapäeval jumalateenistuse ajal − tere tulemast!" Soovi korral on võimalik kirikut külastada ka muul ajal, selleks tuleb pöörduda koguduse õpetaja poole.
MARI KUKK