Projekt "Kaasava hariduse põhimõtete rakendamine Harku valla üldhariduskoolides“
Projekti tulemusena paranevad HEV-õpilaste õppimise tingimused 5 Harku valla üldhariduskooli 7 õppehoones, tänu millele suureneb koolide valmisolek rakendada kaasava hariduse põhimõtteid. Projekti tulemusena saavad õpilased, õpetajad ja tugispetsialistid kvaliteetseks õppeks ja tugiteenuste pakkumiseks mööbliga sisustatud ja õppevahenditega varustatud ruumid vastavalt õppijate ja nendega töötavate spetsialistide vajadustele. Paraneb õpilaste kaasatus õppesse, sest õppetöö saab toimuma selleks kohandatud ruumides, laienevad võimalused individuaalsete ja rühmapõhiste tugiteenuste pakkumiseks. Andekad õpilased saavad võimaluse iseseisvaks õppeks väljaspool klassiruumi, mis võimaldab õpet nende vajadustele vastavalt diferentseerida. Kuna projekt viiakse ellu erinevates Harku valla piirkondades asuvates koolides, siis tänu sellele on võimalik kaasava hariduse põhimõtteid rakendada laste elukohajärgsetes koolides.
Projekt kestab 31.05.2024 – 31.08.2025 ning toetuse suuruseks on 160 631,53 eurot. Euroopa Liidu toetusele lisandub 28 346,74 eurot Harku valla eelarvelistest vahenditest.
Projekt "Kombineeritud sademeveesüsteemide rajamine Harku vallas"
Harku vald sai Euroopa Liidu struktuurivahenditest toetust projekti "Kombineeritud sademeveesüsteemide rajamine Harku vallas" kaudu.
Projekti eesmärk on kohalikul tasandil kliima- ja energiaeesmärkide saavutamine, vastavalt kliima- ja energiakavale, kliimamuutustega kohanemisele ja katastroofiriski ennetamisele ning selleks vastupanuvõime edendamisele, võttes arvesse ökosüsteemipõhiseid lähenemisviise.
Projekti tulemusena rajatakse kolme Harku valla piirkonda looduslähedane sademeveesüsteem sademevee äkkvooluhulkade vähendamiseks, äravoolu viibe tekitamiseks, sademevee pinnasesse imbumise soodustamiseks ning ühiskanalisatsiooni toimimise tagamiseks.
Projekti tulemusena rajatakse toimiv looduslähedane sademevee süsteem, mis võtab suurvee ajal vastu piirkonnas tekkiva liigvee. Rajatav süsteem toimib reservmahutitena ning aitab liigveel imbuda. Kuivõrd süsteem kuulus siiani aiandusühistutele, kus inimesed ise need omavoliliselt sulgesid, siis nüüd kuuluvad rekonstrueeritud ja rajatavad süsteemid Harku vallale ning omavalitsus saab hooldada ja tagada süsteemi jätkusuutlikkus.
Projekt kestab 16.09.2024 – 14.11.2025 ning toetuse suuruseks on 78 156,80 eurot. Euroopa Liidu toetusele lisandub 103 603,20 eurot Harku valla eelarvelistest vahenditest.
Projekt „Vääna raamatukogu lugemissaali renoveerimine ja teenusedisain"
Harku vald sai Kultuuriministeeriumi poolt jagatavast Rahvaraamatukogude arendusprojektide fondist toetust projektile „Vääna raamatukogu lugemissaali renoveerimine ja teenusedisain".
Projekti eesmärk on teenindada suuremat hulka lugejaid, teha raamatukogu paremini kättesaadavaks ja ligipääsetavaks, suurendades sellega raamatukogu rolli ja mõju kogukonnas.
Praegune Vääna raamatukogu on vananenud, ja ei vasta avaliku ruumi nõuetele. Raamatukogu paikneb kahes väikeses ruumis (97m2), millest ühel ei ole aknaid ja teisel on katuseaknad. Osadele lugejatele ei ole raamatukogu ligipääsetav, kuna see paikneb II korrusel ning hoones puudub invaligipääs. Käesoleva projekti käigus renoveeritakse osa Vääna tall-tõllakuurist raamatukogu lugemissaaliks. Parima kasutajakogemuse pakkumiseks kaasatakse teenusedisaini meeskond. Renoveerimise käigus tuuakse raamatukogu I korrusele ja ehitatakse välja kaasaegsete tehnoloogiliste lahendustega lugemissaal. Kuna tegemist on 19. sajandi arhitektuuriga, siis säilitatakse sellest nii palju kui võimalik. Paeseinad ja ruumi kõrgus säilivad, samas võimaldab ruumi kõrgus välja ehitada vahekorruse, kus hakkavad paiknema kohad kaugtööks ja õppimiseks. Raamatukogu hakkab vastama avaliku ruumi nõuetele. Projektist võidab enim kohalik kogukond, sh lapsed, noored ning eakad ja erivajadustega külastajad.
Projekt kestab 01.02.2024 - 31.05.2025 ning toetuse suuruseks on 92 127.00 eurot. Euroopa Liidu toetusele lisandub omaosalus Harku valla eelarvelistest vahenditest.
Projekt "Harku vallamaja liginullenergiahoone ehitamine"
Harku vald sai Euroopa Liidu struktuurivahenditest toetust projekti "Harku vallamaja liginullenergiahoone ehitamine" kaudu.
Projekti eesmärk on energiakulukate hoonete lammutamine ja uue energiasäästliku Harku vallavalitsuse hoone ehitamine. Projekti tulemusena väheneb kasvuhoonegaaside heide, hoonesse tarnitud energia ja hoone ülalpidamiskulud, tõstes selle kaudu hoone jätkusuutlikust ning taastuvenergia kasutuse edendamist läbi päikesepaneelide paigalduse.
Kavandatav hoone on projekteeritud multifunktsionaalse hoonena, kus on tagatud erinevatele sihtgruppidele ligipääs. Uue vallamaja projekteerimisel arvestati määruse "Puudega inimeste erivajadustest tulenevad nõuded ehitisele" § 1 lõiget 1 ning 2, kus kirjeldatakse määruse kohaldamist vastavalt ehitisele ja teenuste osutamise tüübile. Lisaks eeltoodule reguleerib puuetega inimeste õiguste konventsiooni artikkel 9 juurdepääsetavust hoonetele, sealhulgas osalusriigi kohustust kehtestada miinimumnõuded ja kontrollida nende täitmist.
Projekt kestab 01.01.2024 – 31.07.2026 ning toetuse suuruseks on 1 747 735 eurot. Euroopa Liidu toetusele lisandub puuduolev summa Harku valla eelarvelistest vahenditest.
Projekt "Sotsiaalteenuste kättesaadavuse ja kvaliteedi parandamine Harku vallas"
Harku vald sai Euroopa Liidu struktuurivahenditest toetust projekti "Sotsiaalteenuste kättesaadavuse ja kvaliteedi parandamine Harku vallas" kaudu.
Toetuse andmise eesmärk on parandada kvaliteetsete kodus elamist toetavate sotsiaalteenuste või hoolduskoormust leevendavate teenuste ning abi- või toetusvajaduse süvenemist ennetavate meetmete kättesaadavust kohalikul tasandil.
Käesoleva projektiga soovib Harku vald olla vananevas ühiskonnas väärtushinnangute kujundaja ning sallivuse kasvataja läbi inimeste iseseisva toimetuleku suurendamise. Isikuhooldusteenuse arendamisega Harku vallas saame pakkuda kvaliteetset teenust isikutele, kes soovivad elada neile omases ning harjumuspärases keskkonnas. Lisaks on eesmärgiks vähendada lähedaste muret, hoolduse korraldamise ning selle eest tasumise koormat, tagades nende lähedastele kvaliteetse ja turvalise teenuse.
Projekt kestab kaks aastat, 26.08.2024 – 25.08.2026, ning kogumaksumuseks on 278 885 eurot, millest 55 777 on Harku valla omaosalus eelarvelistest vahenditest. Nendest vahenditest võetakse projekti kestuseks tööle hooldusjuht, kes koordineerib kõikide isikuhooldustöötajate tööd, leiab uusi koostöö võimalusi erinevate teenusepakkujatega, loob võrgustiku uute klientide leidmiseks ja arendab teenuseid, et nad vastaks klientide vajadustele. Lisaks võetakse palgale kaks hooldustöötajat, kes koolitatakse parima teenuse pakkumiseks ajakohaste koolitustega. Rahastusega soetatakse juurde invabuss, hübriidauto, Harku Sotsiaalkeskusele invalift jm abikõlbulikud vahendid.
Projekt "Kaasava hariduse põhimõtete rakendamine Harku valla üldhariduskoolides"
Harku vald sai Euroopa Liidu struktuurivahenditest toetust projekti "Kaasava hariduse põhimõtete rakendamine Harku valla üldhariduskoolides" kaudu.
Projekti meetme "Väikelahendused HEV-õpilastele" eesmärk oli suurendada üldhariduskoolide valmisolekut rakendada kaasava hariduse põhimõtteid, mille kohaselt üldjuhul õpib haridusliku erivajadusega õpilane elukohajärgses koolis ning võimalusel tavaklassis kas osaliselt või täielikult.
Harku valla haridusasutustes võtsime eesmärgiks parandada kaasava hariduse pakkumise võimalusi kvaliteetsete tugiteenuste kaudu hariduslike erivajadustega (edaspidi HEV) ja üldise toe õpilastele. Selleks esitasime Riigi Tugiteenuste Keskuse kaudu projekti taotluse haridus- ja teadusministeeriumile. Projekti tulemusel paranevad tingimused ja võimalused kaasava hariduse rakendamiseks Harku valla kolme üldhariduskooli neljas koolihoones. Projektiga said rahastuse Tabasalu kool HEV-õppekorpuse sisustamiseks, Tabasalu kooli Meriküla õppehoone ruumide kohandamine väikeklassideks, Vääna-Jõesuu kooli avatud ruumi kohandamiseks väikese grupi õppekohaks ning Muraste kooli ruumide kohandamiseks väikeklassidele ja tugispetsialistidele.
Projekti eesmärkide saavutamise tulemusena paraneb õpilaste kaasatus õppesse, sest õppetöö hakkab toimuma selleks kohandatud ruumides, samuti laienevad võimalused individuaalsete ja rühmapõhiste tugiteenuste pakkumiseks. Lisaks saavad andekad õpilased võimaluse iseseisvaks õppeks väljaspool klassiruumi, mis võimaldab õpet nende vajadustele vastavalt diferentseerida.
Õpilasi kaasava ja kvaliteetse hariduse nimel
Projekt toetab ka Harku valla haridusvaldkonna arengukava täitmist ning Harku vallas riikliku haridusvaldkonna arengukava 2035 täitmist, millega nähakse ette kvaliteetse haridust pakkuva, kaasava ja kestliku õppeasutuste võrgu ja taristu tagamist ning kõikidele õpilastele kaasava ja õiglase kvaliteetse hariduse ning elukestva õppe võimaluste pakkumist.
Kogu projekti maksumus on 138 719,43. Euroopa struktuurivahenditest finantseeriti projekti täies ulatuses 117 911,51 euroga. Sellele lisandub Harku valla omaosalus summas 20 807,92 eurot. Vahenditest toetati ehitustööde tegemist, sisustuse ja seadmete ostmist ning paigaldamist, õppe- ja abivahendite soetamist. Projekti tegevustega alustati juba 2021. aasta alguses ja kõik tegevused saavad valmis hiljemalt 2022. aasta augustiks.
Projekt „Harku valla jäätmemajanduse terviklik kogumissüsteem"
Keskkonnainvesteeringute Keskus toetas valla tervikliku jäätmesüsteemi loomist 200 000 euroga. Eesmärk on soetada 522 kodukompostrit, rajada 12 jäätmemaja, hankida konteinerid jäätmemajadesse ja teha keskkonnaalast teavitustööd.
Peale tavapärase olmejäätmete veo saab prügivedajalt, AS-ilt Eesti Keskkonnateenused tellida ka liigiti kogutud jäätmete äravedu. Need teenused tulevad elanikule soodsamad, sest näiteks vanapaberi ja segapakendite konteinerite tühjendus maksab kümme korda vähem kui olmejäätmete vedu. Bio-, aia- ja suurjäätmete (näiteks mööbel) äravedu maksab viis korda vähem kui olmejäätmete vedu. Liigiti kogutud jäätmete äraveo teenus tuleb eraldi tellida ja leppida kokku ka mahuti suurus ning veo sagedus.
Praegu kehtiva jäätmehoolduseeskirja järgi peab eraldi vanapaberi- ja biojäätmete konteiner olema kasutusel elamutes, kus on viis või enam korterit, kuid eraldi konteinereid vanapaberile, biojäätmetele või pakenditele saavad kasutada kõik. Kuna neid jäätmeliike tekib eramus suhteliselt vähe, on veebruari alguse seisuga tellitud Harku vallas eramutel või paarismajadel biojäätmete vedu 19 aadressil ja vanapaberi vedu 21 aadressil, pakendite vedu aga 210 aadressil.
Majapidamises iga päev tekkivatest jäätmetest moodustavad umbes kolmandiku toidujäätmed, mis on väga kergesti ringlusesse võetavad jäätmed. Sellega saab hakkama igaüks − tuleb vaid jäätmed eraldi koguda ja olmeprügikasti asemel panna need kompostrisse. Lihtsa kompostri saab ise valmistada või poest osta. Soojustatud kompostrid, mis töötavad ka külmal aastaajal, on aga üsna kallid.
Keskkonnateadliku unistus: kiirkompostrid ja jäätmemajad
Harku vald taotles Keskkonnainvesteeringute Keskuselt (KIK) toetust Harku valla jäätmemajanduse tervikliku kogumissüsteemi loomiseks. Taotlusvooru eelarve oli 1,4 miljonit. Taotlusi esitati 43 kohalikust omavalitsusest, kokku 4,43 miljoni euro eest. Veebruaris tuli taotluse rahuldamise otsus, mille kohaselt on KIK otsustanud toetada Harku vallavalitsust 200 000 euroga valda tervikliku jäätmesüsteemi rajamiseks.
Projekti „Harku valla jäätmemajanduse terviklik kogumissüsteem" (nr Kliima.6.01.20-0045) eesmärk luua Harku valda terviklik jäätmekogumissüsteem, mis parandab jäätmete liigiti kogumist elanike hulgas. Projekti tulemusena muutub kogukonnas olmejäätmete sorteerimine lihtsamaks ja mugavamaks kuna luuakse võimalused olmejäätmete sorteerimiseks kodu lähedal ning paraneb jäätmete ringlusesse võtt.
Meie eesmärk on projekti raames soetatavate kompostrite ja rajatavate jäätmemajade abil võtta edaspidi aastas ringlusesse täiendavalt 491 tonni jäätmeid. Harku vallast koguti 2019. aastal 3422 tonni segaolmejäätmeid, see tähendab, et ringlusesse saaks suunata 14% rohkem jäätmeid.
Projekti käigus on kavas osta toidujäätmete aastaringseks kompostimiseks sobilikud 522 kodukompostrit, mis antakse selleks soovi avaldanud vallaelanikele. Tegemist on kiirkompostritega, kus tänu soojustatud konstruktsioonile ja ventilatsioonisüsteemile valmib kompost kiiresti. Soovijatel tuleb tasuda omaosalus, mis on 50−75 eurot, täpne hind selgub riigihanke tulemusel. Eeldatavalt aprillis-mais avaldatakse täpsemad tingimused ning avatakse soovijate registreerimine.
Teise suurema tegevusena rajatakse projekti raames valla eri piirkondadesse kogukondlikuks kasutamiseks mõeldud jäätmemajad. Nendesse jäätmemajadesse paigaldatakse eraldi konteinerid vanapaberile, paberpakendile, klaaspakendile, plast- ja metallpakendile, tekstiilile, väikeelektroonikale ja patareidele. Nii saab eraldi kogutud jäätmeliike mugavamalt ära anda ja väheneb vajadus jäätmejaama külastada.
Kogu projekti maksumus on 266 948 eurot, millest 66 948 eurot on omaosalus. Projekt viiakse ellu 3. veebruarist kuni 31. oktoobrini 2021. Projekti rahastab Keskkonnaministeerium rahvusvahelise kliimakoostöö vahenditest.
Tilgu sadama olmehoone ehitamine
Projekti eesmärk on suurendada turistidele suunatud teenuse ja toodete arvu Harku vallas. Projekti tegevusena ehitatakse Harku valda, Tilgu sadamasse avalikult kasutatav saun.
Projekti elluviimiseks tuli toetus Nelja Valla Kogu, LEADER projektitoetuse meetmest.
Toetuse summa on 35 717,40 eurot.
Harkujärve lasteaia rajamine
Projekti üldisem eesmärk oli parandada Harku vallas lasteaia teenuse kättesaadavust ja kvaliteeti. Projekti tulemusel valmis Harkujärvele 6-rühmaline (kuni 144 kohaga) lasteaed koos kõigi vajalike abiruumide, mänguväljaku ja parklaga.
Projekti kaasrahastati Euroopa Regionaalarengu fondi toetusmeetme "Linnapiirkondade jätkusuutlik areng" kaudu.
Toetussumma oli 1 615 000 eurot.
Projekt „Tänavavalgustuse haldamise ja juhtimise infosüsteemi integratsioon üle andmevahetuskihi"
Tänavavalgustuse hooldusteenuse eesmärk on tagada kogu vallale kuuluva tänavavalgustuse elektrivõrgu korrashoid ning rikete ennetus. Hooldusteenusena tagab pakkuja vallale nii tänavavalgustuse projektide ülevaatuse, kooskõlastamise, ehitustööde ja objektide vastuvõtmise osalemise ning vastuvõetud tööde sissekandmise andmebaasidesse. Lisaks sellel saavad kodanikud otse teavitada hooldusteenuse teostajat ka kõikidest tänavavalgustuse riketest ja avariidest.
Palume kõik tänavavalgustusega seotud probleemid saata e-mailile henry.prits@harku.ee või teavitada tööaegadel telefonil 56286698.