Uudised ja teated

Muraste saab lõpuks merele avatud

Harku valla tegevuskava näeb ette Meriküla ja Muraste klindi ülemise ning alumise osa merele avamist. Missugune hakkab välja nägema külasid ühendav trepiga vaateplatvorm pärast rekonstrueerimist? Teie ees on arhitektide visioonid.

„Tuuslar"

Eskiisprojekt „Tuuslar" lähtub põhimõttest, et torn on ühendustee kohalikele ning tagab turvalise ja kiire teekonna ülemise ja alumise klindi vahel iga päev ja ilmaga, ning et see on ka maamärk ja tervisespordiobjekt, kuhu tullakse vaateid nautima ja trenni tegema. 
 
Ühendustee on loogilises juba välja kujunenud asukohas klindi ülemises osas Kolmiku tänaval ja alumises osas Meriküla tee vahel. Arhitektuurne lahendus koosneb liftišahtist ja selle ümber kulgevast trepist, mis on osa rajatise kandestruktuurist. Trepp ühendab eri kõrgustel asuvaid vaateplatvorme, mida kasutatakse nii ühendus- kui ka evakuatsiooniteena. 
 
Torn toetab valla visuaalset identiteeti, on mõjus turismimagnet, ning tugev visuaalne maamärk mere poolt vaadatuna. Materjal – Cor Teni fassaadkate ja naturaalne betoonpind -  sobivad loodusliku paekiviga. Liftišaht tehakse monoliitbetoonist. 
 
Lifti Soome lahe poole avatud külg on projekteeritud klaasseinana, mis võimaldab visuaalset kulgemist ülevalt alla, nautides panoraamvaateid eri kõrgustelt. 
 
Kogu torniosa platvormid ja juurdepääsud valgustatakse, lifti ja platvormidele paigaldatakse videovalve. 
 
 
 
 
 
 
 
 

„Linnupesa"

Eskiislahenduse „Linnupesa" kohaselt tekib vaateplatvormi kujust maamärk. Maa poolt vaadates on tegu ühekorruselise majaga, merelt sihvaka torniga. Lift on paigaldatud nii, et lifti ukse ette jääb võimalikult suur kaetud ala. Nii kaitstakse lifti ust võimalikult palju ilmastikumõjude eest ja lifti ootavatel inimestel on tuulevaikne seal seista. Hoone külgi saab kasutada mägironimisseinana või rajada sinna linnupesi. 
 
Torn on tsingitud metalli ja betooni hübriidkonstruktsioon. Metallkarkass kannab ja pesubetoonist astmed on käimistasapindadeks. Hoone küljed on kaetud kõrgsurvelaminaadist plaatidega, et tagada kõige hooldevabam ja vandaalikindlam lahendus. Projekteerimise käigus võib kaaluda ka metallkonstruktsioonide asendamist osaliselt puitkonstruktsioonidega, näiteks otsaseinte sees, kus puit on ilmastiku eest hästi kaitstud. Tornis on kahte tüüpi valgustust. Üks on ühtlane trepi ja platvormi valgustus, mis asub käetugede sees. Nii ei pimesta valgustus torni kasutajaid. Võimalik on kasutada liikumisandureid, mille peale valgus reageerib. Teine on efektivalgustus, mis toob välja sihvakat viiluga vormi. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hea vallaelanik! Kui soovite eskiislahenduste kohta arvamust avaldada, siis tehke seda kuni 18. märtsini aadressil harku@harku.ee
 
HARKU VALLA TEATAJA