Uudised ja teated

Südamekuu kutsub tervislikumale eluviisile

Aprill on traditsiooniliselt südame tervisele pühendatud kuu – tuntud kui Südamekuu. See on aeg, mil pöörame erilist tähelepanu oma südame tervisele, teadlikule toitumisele ning regulaarsele liikumisele, et ennetada südame- ja veresoonkonna haigusi ja toetada tervislikke eluviise. 
 
Aprillis toimub Harku vallas mitmeid tegevusi, millest oodatakse osa võtma, saamaks innustust südame tervist toetavate harjumuste kujundamiseks. Tule ja osale – hoolitseme koos oma südame eest!  
 
  • Kõnnime Koos jalutusringid –  Koos kõndimine on suurepärane viis järjepideva liikumise alustamiseks, uute sõprade leidmiseks ja motivatsiooni säilitamiseks. Regulaarne väljas liikumine aitab oluliselt parandada tervisenäitajaid ja annab mõnusa enesetunde! 
 
Kõnnime Koos  jalutusgrupp koguneb Südamekuu raames teisipäeviti 1. aprillil, 8. aprillil, 15. aprillil ja 29. aprillil kell 18.30 Tabasalu Keskuse kollaste treppide juures. Koos grupijuht Külli Raudsepp-Vihuriga jalutatakse mõõdukas tempos umbes üks tund. Sõbralikud koerad on samuti oodatud! Osalemine on TASUTA! 
 
  • Tervisevõimlemine –  neljapäeval 17. aprillil ja 24. aprillil kell 15.30-16.30 ootame valla väärikaid  võimlema Tabasallu, Teenuste 2 tantsusaali. Regulaarne harjutuste tegemine aitab säilitada jõudu, painduvust ja tasakaalu. Juhendaja toitumis- ja liikumisnõustaja Külli Raudsepp – Vihuri, kes on pühendunud inimeste toetamisele tervislike eluviiside omaksvõtmisel. Osalemine on TASUTA! 
 
  • Töötuba "Südamesõbralik söömine" – spetsiaalselt vanemaealistele korraldame kahel korral südame tervisele kasuliku toidu praktilise töötoa. Töötoas räägime lihtsas keeles, kuidas toiduga südame tervise eest paremini hoolt kanda. Uurime koos, millised on tervislikud ja rahakotisõbralikud valikud ning miks on oluline pöörata tähelepanu kolesteroolile ja soolatarbimisele. Valmistame üheskoos maitsvad road ning ka magusa ampsu, mis ei koorma südant ega rahakotti. Soovi korral saad kaasa retseptid.  
 
Töötoad toimuvad reedel 11. aprillil kell 15-17 Tabasalu kooli õppeköögis (kollases algklasside majas) ja 25. aprillil kell 15-17 Vääna – Jõesuu kooli õppeköögis. Töötubasid juhendab Anne- Mai Küünemäe, kes on valla koolides toitumisõpetust jagav ja kokandusringe vedav toitumisnõustaja ja toitumisterapeut. 
 
Mõlemas töötoas saab osaleda 15 inimest, seetõttu palume registreerida tel 600 3848, 5696 9899 või e-kirja teel harku@harku.ee. Osavõtu tasu 5 eurot saab maksta sularahas valla infosekretärile aadressil Teenuste 2, Tabasalu või ülekandega Harku vallavalitsusele EE622200001120159636 hiljemalt 3 päeva enne koolituse toimumist. Ülekandega tasumisel palume selgituseks kirjutada "Töötuba, kuupäev". 
 
  • Tervisetund Muraste Looduskoolis - teisipäeval 22. aprillil kell 18.30 – 20.00 kutsume jalutuskäigule Muraste metsatukka ja kohtumisele liikumisentusiasti ja kogukonna liikme Katre Lust – Mardnaga Muraste Looduskoolis. Vestleme teadlikust liikumisest ja sellest, miks vajame nii aeroobset koormust kui lihastreeningut. Räägime vigastuste ennetamisest, alaseljavalust, artroosist ja teistest aktuaalsetest luu- ja lihaskonna probleemidest ja nende leevendamise võimalustest. Katre Lust – Mardna on Füsioteraapia Kliiniku üks eestvedajaid ning aitab igapäevaselt inimesi luu- ja lihaskonnaga seonduvate probleemide korral, istuvast tööst tingitud vaevuste vähendamisel ja spordivigastustest taastumisel. Osalemine on TASUTA! 
 
  • Traditsiooniline Jüripäevamatk toimub sel aastal pühapäeval 27. aprillil kell 18.00. Matkajuht viib huvilised Vääna metsa tutvuma kakuliste elu-oluga. Rohkem infot leiad SIIT.
 
  • Harku valla sammuralli -  kogu südamekuul kõik oma sammud Fitsphere rakendusse. Tabasalu Spordikompleksi virtuaalsel sammuvõistlusel saavad osaleda kõik, olenemata vanusest, soost või sportlikkuse tasemest. Vajad vaid nutitelefoni ning juba saadki end läbi põneva ja mängulise lahenduse liikuma motiveerida. Rohkem infot leiad SIIT
 
Tervise Arengu Instituudi andmetel eestimaalaste keskmine eluiga küll järjest pikeneb, kuid ligi veerand oma elust elatakse siiski erinevate terviseprobleemidega, millest suur osa on seotud südame ja veresoonkonnaga. Kuigi südamehaiguste esinemissagedus ja suremus on Eestis aastate jooksul vähenenud, jääb meie näitajate tase endiselt Euroopa keskmisest kõrgemaks. 
 
Uuringute andmetel on südame- ja veresoonkonnahaigused Eestis jätkuvalt üks olulisemaid terviseprobleeme. Igal aastal diagnoositakse üle 80 000 uue juhu, muutes need peamiseks surmapõhjuseks – ligi pooled kõigist surmajuhtumitest on seotud just südamehaigustega. Samas on teaduslikult tõestatud, et hinnanguliselt 80% südame- ja veresoonkonnahaigustest on ennetatavad tervislikuma eluviisiga. 
 
Miks on Südamekuu oluline?
 
Süda on meie keha mootor ning selle tervis määrab suuresti meie igapäevase enesetunde ja elukvaliteedi. Südame ja veresoonte seisund sõltub otseselt eluviisist – see tähendab, et meie igapäevased harjumused mõjutavad otseselt meie südame tervist. 
 
Harjumused kujunevad välja aja jooksul ning tihti ei pruugi me teadvustada, kuidas need meie tervisele mõjuvad. Näiteks igapäevane lisasoola tarbimine võib pika aja jooksul kaasa tuua kõrgenenud vererõhu. Samuti võib harjumus kasutada lühikeste vahemaade läbimiseks autot või veeta tööpäeva lõpus õhtutundide jagu ekraani ees tähendada kehvemat vereringet ja suurendada südamehaiguste riski. 
 
Väikestest muutustest saavad suured tulemused
 
Õnneks on võimalik ebatervislikke harjumusi muuta! Selleks tasub esmalt teadvustada, millised igapäevased tegevused meie südame tervisele kasuks ei tule. Seejärel võiks teha plaani – alustada väikeste, kuid reaalselt teostatavate sammudega. Näiteks panna soolatops söögilaualt ära või otsustada minna kodupoodi jalgsi, mitte autoga. 
 
Harjumuste muutmine on kergem, kui sellesse kaasata ka teisi. Räägi oma lähedastele oma eesmärkidest ja kutsu neid kaasa! Koos on lihtsam ja motiveerivam tervislikumaid valikuid teha. 
 
Tervislike eluviiside kujundamine algab juba lapsepõlves, kuid see ei tähenda, et täiskasvanuna oleks hilja muudatusi teha. Iga väiksemgi tervislik samm – olgu selleks regulaarne liikumine, tervislikumad toitumisharjumused või stressi vähendamine – toetab südame tervist ja aitab kaasa pikemale ja kvaliteetsemale elule.