Uudised ja teated

Vald lõi Meriküla trepi rekonstrueerijaga käed

Harku vallavanem Erik Sandla ja Ehitusfirma Rand ja Tuulberg AS juhatuse liige Joonas Matteus sõlmisid esmaspäeval lepingu ohtlikuks tunnistatud Meriküla trepi projekteerimiseks ja rekonstrueerimiseks, võttes aluseks arhitektuurikonkursi võidutöö „Linnupesa" trepp-lifti eskiislahenduse ja eelprojekti. Rekonstrueeritud Meriküla trepp on kavas avada järgmise aasta alguses. Lepingu maksumus on 1 243 122 eurot, millele lisandub käibemaks. 
 
 
Tööde käigus rekonstrueeritakse Harku vallas Meriküla tee ja Muraste Kolmiku tänav L3 kinnistute vaheline ühendus jalakäijate liiklemiseks vajalik allapääs, kuna olemasolev rajatis ei vasta ehitusprojektile ja ohutusnõuetele. Rekonstrueerimise tulemusel tagatakse ehitise nõuetele vastavus, parandatakse ehitise kasutusmugavust ja suurendatakse rajatise kandevõimet.
 
Arhitektuurse lahendusena on pakutud ehitada klindist allapääsuks kaks kandvat seina, mille vahele on paigaldatud trepp ja lift. Lifti lisandumisega luuakse tänapäevased võimalused nii liikumisraskustega inimestele, lapsevankri kui ka jalgrattaga piirkonnas liikumiseks.
 
Harku vallavanema Erik Sandla sõnul on trepp mõeldud ennekõike kohalikele elanikele ning peab tagama selle kasutajate kasutusohutuse ja turvalise liikumise. Trepi kordategemist on oodatud juba pikka aega.
 
"Muraste küla elanike arvu kasvades on aastate jooksul sagenenud trepi kasutamine ning inimesed on selle olemasoluga harjunud. Trepp on ühtlasi hädavajalik neile, kes elavad klindi all, pakkudes neile võimalust liikuda Tilgu teelt jalgsi Tallinna–Rannamõisa–Kloogaranna maanteeni. Meriküla trepi rekonstrueerimise eesmärk on avada Muraste looduskaitseala ja pankrannik valla elanikele ning tagada nende turvaline liikumine," ütles vallavanem.
 
Umbes 2003. aastal Muraste uuselamurajooni arendaja poolt ehitatud torustikutorn, keerdtrepp, selle piirded ja platvormile pääs olid amortiseerunud ega vastanud ohutusnõuetele ning tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti seisukohti arvestades suleti rajatis inimestele liikumiseks 2020. aastal.
 
Meriküla trepi rekonstrueerimise tulemusena muutub ka pisut trepi asukoht.
 
Praegune keerdtrepp asub esmatähtsas elupaigatüübis – rusukallete ja jäärakute metsas ehk pangametsas, kus 10% ulatuses on kaasnevaks elupaigatüübiks lubjakivipaljandid. Uue rajatise klindi all olev maapealne vundament planeeritakse ehitada väljapoole elupaigatüüpi.
 
Trepi rekonstrueerimise planeerimisel on arvestatud, et tegevus ei kahjustaks kaitseala ja Natura 2000 võrgustikku kuuluva Muraste loodusala kaitse-eesmärgiks seatud väärtusi.
 
Trepp rajatakse Meriküla teele, mis on transpordimaa sihtotstarbega munitsipaalomandis olev maa.
 
Meriküla trepi eelprojekti on teinud OÜ Varblane Pihus arhitekt Oliver Alver.