Ülevaade Harku valla kinnisvaraturust

Kutseline kinnisvaramaakler Lauri Esko annab ülevaate Harku valla kinnisvaraturust. Võrdluse all on 2022. aasta esimene ja 2021. aasta viimane kvartal. Räägime korteriomandite, majade ja maade hindadest. Artikli lõpus annab autor kolm soovitust, mida teha enne kinnisvara müümist.

 

Elamumaad

 

 

Harku vallas tuleb käesoleval aastal tasuda elamumaa eest keskmiselt 32 eurot ruutmeetri eest (tegu on terve valla keskmise ruutmeetrihinnaga). Kui võrrelda Harku valla piirkondi eraldi, on elamumaade hinnad väga erinevad. Näiteks kui eelmisel aastal oli Tabasalus keskmine elamumaa hind 63 €/m2, siis Türisalu külas oli elamumaa ligi kolm korda odavam. Elamumaade hinnad sõltuvad eelkõige kommunikatsioonide ja ehitusloa olemasolust ning loomulikult asukohast. Näiteks mereäärne elamumaa võib olla kümneid kordi kallim. Kõige kallim elamumaa müüdi selle aasta esimeses kvartalis hinnaga 179 797 eurot.

 

Majad ja suvilad

 

 

2022. aasta esimeses kvartalis tehti suvilate ja majadega kokku 20 tehingut vähem kui eelmise aasta viimases kvartalis, kus tehinguid oli 46. Elamute hinnad on võrreldava perioodiga tõusnud 128 ning suvilate hinnad 344 euro võrra. 2022. aasta esimeses kvartalis tuli tasuda elamu ruutmeetri eest keskmiselt 1972 eurot ning suvila puhul 2034 eurot. Siinkohal tasub arvesse võtta, et suvilaid kasutatakse ka elumajadena. Suvilate kõrgem hind tuleneb looduslähedasest asukohast, mida paljud ostjad soovivad. 2022. aasta esimeses kvartalis müüdi kõige kallim elamu 800 000 ja suvila 324 000 euro eest. Suvilate ja elamute puhul kehtib üldjuhul sama reegel nagu korterite puhul: mida väiksem pindala, seda kõrgem ruutmeetrihind.

 

Korteriomandid

 

 

2022. aasta esimese kvartali korteriomandite tehingute arv on võrreldes 2021. aasta neljanda kvartaliga ligi 40% vähenenud. Kui eelmise aasta viimases kvartalis tehti kokku 161 ostu-müügitehingut, siis selle aasta esimeses kvartalis oli tehingute arv 98. Selle aasta esimeses kvartalis on tehtud kõige rohkem tehinguid Tiskre külas ja Tabasalus – vastavalt 53 ja 30. Kõige rohkem on tehtud tehinguid korteriomanditega, mis on suuremad kui 70 m2 (66 tehingut). Kõige vähem tehinguid on tehtud ühe- ja kahetoaliste korteritega (kokku 20 tehingut). Tasub arvestada, et korteriomandite puhul ei räägi me vaid korteritest, sinna alla kuuluvad ka näiteks ridaelamud ja paarismajad. Korteriomandite keskmine ruutmeetrihind on langenud võrreldes 2021. aasta viimase kvartaliga 131 euro võrra. Selle aasta esimese kvartali keskmine ruutmeetrihind oli 1989 eurot. Kõige kallimat keskmist ruutmeetrihinda – 2183 eurot – tuleb tasuda 30–40 ruutmeetri suuruste korterite eest. Kõige kallim korteriomand müüdi 2022. aasta esimeses kvartalis 369 000 euro eest.

 

Kolm soovitust enne kodu müümist:

 

Hinnastamine

 

Kõige tähtsam kodu müügi juures on hinnastamine. Näen pidevalt olukordi, kus omanikud kaotavad oma kinnisvara müües kümneid tuhandeid eurosid. Soovitus: pea nõu asjatundjaga, et mitte hinnastamise juures eksida (eriti oluline on see majade müügi puhul). Pea meeles: kuulutuse hind EI ole tehingu hind!

 

Miniremont

 

Kerge sanitaarremont võib kinnisvara müügihinda kümmekond protsenti tõsta. Vaata üle vannitoa vuugid, plekid või kriimud jms seintes. Müüdav kinnisvara võiks mõistagi olla puhas. PS! Siinkohal sõltub kõik ikkagi konkreetsest objektist.

 

Dokumentatsioon

 

Oled korteris või majas ise midagi ümber ehitanud? Kas kõik vajalikud dokumendid tehtud muudatuste kohta on olemas? Kui ei, siis tegele dokumentide korrastamisega kindlasti enne müügiprotsessi algust, kuna muidu võivad ostjal tekkida probleemid pangast laenu saamisel.

 

Lauri Esko, kutseline kinnisvaramaakler

 

Allikas: Maa-amet

 

Foto: Pexels