Mais pöörame rohkem tähelepanu keskkonnateemadele ja -tegevustele. Tulemas on palju ettevõtmisi, kuhu on oodatud kõik Harku valla elanikud. Mis täpsemalt ees ootab?
 
Keskkonnakuul on palju ettevõtmisi, mis aitavad kaasa puhtama keskkonna saavutamisele ja keskkonnateadlikkuse suurenemisele. Harku valla elanikel on võimalus tasuta osa võtta keskkonnateemalistest infopäevadest, koristustalgutest, samuti saab tasuta ära anda korralikku kodus seisma jäänud kraami ja ohtlikke jäätmeid. Veel on võimalik ühendada kaks kasulikku tegevust: liikumine ja keskkonnahoid. Harku vald ja valla kogukonnad kutsuvad kõiki liikuma ja lume alt välja tulnud prügi üles korjama, et see viia sinna, kus on selle koht – sorteeritult prügikasti.
 
Kogume rohkem liigiti! Koolitus ja infopäev
 

Tuletame meelde, et alates 01.01.2024 on kõikjal Eestis bio­jäätmete liigiti kogumine tekkekohal kohustuslik. Lubatud on biojäätmeid kas kohapeal kompostida või üle anda korraldatud jäätmeveo raames jäätme­vedajale.
 
18. mail kell 18–19 toimub Tabasalus Teenuste 2 saalis tasuta koolitus "Miks mu komposter ei tööta?" Osaleda saab ka veebi teel, koolitusega liitumiseks vajuta SIIA.
 
Kompostimise ja biojäätmete teemalisel koolitusel saab vastuse järgmistele küsimustele:
 
kuidas ja miks kompostida, miks on kompostimine oluline, mida võib kompostida ja mida mitte? Samuti saab häid nõuandeid nii lahtises kui ka kinnises kompostris kompostimise kohta. Kuidas kompostida talvel? Koolitusel tuuakse esile, millised on kompostimisel enamlevinud vead ja kuidas nendega hakkama saada.
 
Osalema on oodatud kõik, kes juba on kompostri omanik või plaanib endale kompostri soetada, samuti võib ka lihtsalt tulla uut infot omandama. Oodatud on küsimused biojäätmete ja kompostimise teemal, koos leiame vastused läbi aktiivse arutelu!
 
29. mail kell 18–19 on Teenuste 2 saalis infopäev "Kogume rohkem liigiti ja vähem segamini!" Osaleda saab ka veebi teel, infopäevaga liitumiseks vajuta SIIA.
 
Jäätmete liigiti kogumise teemalisel infopäeval saavad vastuse olulised teemad liigiti kogumisest: miks ja kuidas koguda liigiti, miks on oluline liigiti koguda, mis saab edasi liigiti kogutud jäätmetest, kuhu viia liigiti kogutud jäätmed? Kõik liigiti kogumisest saab selgemaks infopäeval!
 
Too ära ohtlikud jäätmed!
 

20. mail kell 9.30–16 toimub ohtlike jäätmete kogumisring. Harku valla elanikud saavad tasuta ära anda majapidamises tekkinud ohtlikud jäätmed, nagu kasutatud õlid, õli sisaldavad jäätmed, kasutatud akud, värvi-, liimi- ja lakijäätmed, lahustid, mürgid ja tõrjeained, elavhõbedat sisaldavad jäätmed, raskmetalle sisaldavad patareid ja väikeakud.
 
Vastu ei võeta vanu elektri- ja elektroonikaseadmeid, eterniiti ega autorehve.
 
Komplektsed elektri- ja elektroonikaseadmed, nagu külmkapid, pesumasinad, arvutid, telefonid, raadiod, televiisorid, tolmuimejad jms, saab tasuta või eterniiti hinnakirja järgi viia Harku valla jäätmejaama (Kooli 5a, Tabasalu).
 
Kogumisring on mõeldud ainult eraisikutele, ettevõtetelt ohtlikke jäätmeid vastu ei võeta. Eraettevõtted on kohustatud ohtlikud jäätmed üle andma vastavat jäätmeluba omavatele jäätmekäitlejatele.
 
Kogumisringi peatused 20. mail: 
 

9.30–9.50 Harkujärve bussipeatuse platsil
10.00–10.20 Harku alevikus, Instituudi tee 5
10.50–11.15 Tutermaa tee 7 vastas, korterelamute piirkonnas
11.25–11.50 Kumna Kultuuriaida ees, Kivikirsi tee 1
12.20–12.40 Väänas korterelamute esisel platsil, Tiigi tee 12
13.00–13.20 Türisalus, Tuulimaa ja Veesilma tee ristmikul
13.30–13.50 Türisalus, Joakaare tee 10 parkimisplatsil
14.10–14.30 Vääna-Jõesuu bussipeatuse platsil
14.40–15 Suurupis, Suurupi ja Liivakivi tee ristmikul
15.05–15.25 Muraste bussipeatuse juures, Muraste mõisa ees, Mõisa tee ja Klooga mnt ristis
15.35–16.00 Murastes, Pangapealse lasteaia parklas, Pangapealse 2a

 
Too seisma jäänud kraam kogumisringile!
 

27. mail kell 11–11.30 peatub Uuskasutuskeskuse kaubik Tabasalu Rimi kõrval platsil ja kell 12–12.30 Vääna-Jõesuu Meie poe parklas.
 
Uuskasutuskeskuse kaubikusse saab tuua puhtaid ja terveid riideid, jalatseid, aksessuaare, mänguasju, nõusid, köögitarvikuid, sisustusesemeid, kodutekstiile, spordi- ja hobitarbeid. Kogutud asjad antakse üle Uuskasutuskeskusele, kes sordib kõik annetused ning saadab korralikud asjad uuele ringile oma kauplustes müüki ja koostöös partneritega abivajajaid toetades.
 
2.–31. mai iga T, K ja N kell 13-19 saab Kumna Kultuuriaita tuua puhtaid ja terveid riideid, jalatseid, aksessuaare, mänguasju, nõusid, köögitarvikuid, sisustusesemeid, kodutekstiile, spordi- ja hobitarbeid. Kogutud asjad antakse üle Uuskasutuskeskusele.
 
Plogging. Sörgi ja korja prügi!
 

1.–5. ja 15.–31. maini toimub üle valla Harku valla ja valla kogukondade korraldatud

plogging ehk prügisörk, kus on ühendatud liikumine ja keskkonna koristamine. Vald ja kogukonnad kutsuvad kõiki liikuma ja prügi üles korjama, et viia see sorteeritult prügikasti.
 
Kuidas toimida?
 

– Kodust väljudes võta kaasa kilekotike (võimaluse korral läbipaistev) ja kummikinnas, millega prügi korjata.
– Kõnni, jookse, kummarda või kükita ning korja maast prügi üles ja vii see sorteeritult prügikasti.
– Parimatest (prügi)leidudest tee foto ja saada e-postile harku.villages@gmail.com
 
Fotod avaldatakse FB-s „Kohtume õues!" galeriis.
 
Loosiratast keerutatakse kahes kategoorias: tublim prügisörgiäss ja ägedam leid. 
 
Tublima prügisörgiässa auhind loositakse välja kõigi osalejate vahel, kes aprillikuu jooksul liikusid ja saatsid meile lahedaid fotosid päevasaagist (teadlikult sorteeritud prügikoti sisust, kogustest või aktsiooniga kaasnevast emotsioonist).
 
Ägedama leiu auhind loositakse välja kõigi osalejate vahel, kes saadavad foto huvitavast leiust.
 
Auhinnamängus osalemiseks saada tõestus e-posti aadressile harku.villages@gmail.com hiljemalt 31. mail kella 12. (FB üritus on loodud kolmes etapis: 15.–.30. aprill ning 1.–15. ja 15.–31. mai)
 
Mõnusat prügisörkimist!
 
Talgud üle valla
 

Laupäev, 6. mai on üle Eesti "Teeme ära!" talgupäev. Harku vallas peetakse maikuu esimesel nädalavahetusel talguid üle valla.
 
6. mail kell 10–14 toimuvad talgud „Suurupi puhtamaks". Kõik on oodatud osalema tuletorni sauna korrastamisel ja heakorratöödel tuletorni linnakus. Kogunemine kell 11 Suurupi muuseum-külakeskuse juures. Talgud korraldavad Harku vald ja MTÜ Suurupi.
 
Rohkem infot ja registreerimine: https://talgud.teemeara.ee/events/tuletorni-sauna-talgud või võta ühendust külaseltsiga.
 
6. mail kell 11–14 kutsub Vääna-Jõesuu külaselts Vääna-Jõesuu kevadtalgutele „Teeme koduküla puhtaks!"
 
Kogunemine Vääna-Jõesuu kooli ees. Koristatakse Klooga maantee ja kergliiklustee ning väiksemate Vääna-Jõesuu teede ääri, samuti kooli ja bussipeatuse ümbrust.
 
Võtke kaasa oma töökindad, aga vajaduse korral saab kindaid ja prügikotte kohapeal.
 
Rohkem infot ja registreerimine: https://talgud.teemeara.ee/events/vaana-joesuu-kevadtalgud.
 
6. mail kell 10.30-16 kutsub Meriküla kogukond talgutele „Meriküla puhtaks!" Plaanis on kämpinguplatsi, matkaraja ja Tilgu tee äärte koristamine. Kogunemine kämpinguplatsil Laheääre teel kell 10.30. Rohkem infot ja registreerimine: https://talgud.teemeara.ee/events/merikula-puhtaks.
 
6. mail kell 10-16 kutsub Harku aleviku külaselts talgutele Harku alevikus. Talgutel koristatakse ajaloolise Harku ordulinnuse varemeid prügist. Rohkem infot ja registreerimine: https://talgud.teemeara.ee/events/harku-ordulinnuse-talgud.
 
6. mail kell 10 ootab Kumna Küla Selts koristama Kumna tee ääri ja mõisaparki okstest ja mahakukkunud puudest. Kogunemine Kumna Kultuuriaida ees. Talgulistele pakutakse talgusuppi. Rohkem infot ja registreerimine: https://talgud.teemeara.ee/events/kumna-puhtaks-2023
 

6. mail kell 12-16 ootab Muraste külaselts kõiki huvilisi ümber korraldama Muraste kooli kapsaaeda ja koristama kooli ümbrust.
 
Rohkem infot ja registreerimine: https://talgud.teemeara.ee/events/muraste-talgupaev
 

7. mail kell 11–17 kutsub Vääna selts Vääna kogukonna ühistele talgutele.
 
Registreerimine kuni 4. maini https://bit.ly/talgutele või e-posti teel vaanaselts@gmail.com.  Rohkem infot: https://talgud.teemeara.ee/events/vaana-kandi-talgud
 

Teiste Harku vallas toimuvate talgute kohta leiad rohkem infot SIIT.
 
Keskkonnakuu jalgrattaretk kulgeb mööda kergliiklusteid
 

21. mail algusega kell 11 toimub kogu pere jalgrattamatk. Retk kulgeb mööda eelmise aasta sügisel valminud kergliiklusteid: Sõrve küla Loopealselt Palkoja tee kaudu Murastesse ning Suurupit Vääna-Jõesuuga ühendava Aruheina ja Soontevahe tee läbisõit. Selle hooaja kogu pere esimese rattaretke pikkus on ligikaudu paarkümmend kilomeetrit. Koos peatuste, pärandkultuuri ja loodusjutuga kuni kolm tundi. Osalustasu 5 eurot.
 
Kogunemine Viti Alexela tankla platsil, matka lõpp Vääna-Jõesuu poe parklas. Matka korraldab ajaloolane ja giid Heinart Puhkim.
 
Brigita Perm
Keskkonnaspetsialist
5880 1238