Uudised ja teated

Meie vald: Tähelepanuväärne Silmaallikas

Mai alguses külastas MTÜ Põline Pere hiiereis Keila kihelkonna põliseid looduslikke pühapaiku. Harku vald on pühade hiite, kivide ja allikate poolest rikas, seega tegime siin mitu peatust.

Käisime Humala küla Ristiallikal ja pühal kivil, Türisalu panga rüüstatud hiiepaigas, Muraste kaunis hiiemetsas, Rannamõisa Taari allikal ning Tabasalu Kallaste panga all asuval Silmaallikal. Looduslikud pühapaigad on meie vanimad kaitsealad ja väepaigad. Allikatel käimine ja sealt tervisevee toomine on veel tuttav paljudele. Põlvede jooksul ammutatud kogemused on aidanud esivanematel leida tuhandete allikate seast just need, mis on tervendanud silmi, nahahaigusi, luuvalu jms.

Rohkesti terviseallikaid leidub pankade ja kallaste all. Harku valla läänepiirist alates on teada Keila-Joa Silmaallikas, Viti Proomu allikas, Suurupi Silmaallikas, Muraste terviseallikas, Rannamõisa Taari allikas, Rannamõisa Liivalaskme Silmavee allikas ning Tabasalu Silmaallikas. Loodusliku vormi poolest on neist tähelepanuväärseim just viimane. Kui sammuda Tabasalu Looduspargi teel looduspargi suurtest väravatest läbi, kõndida rada mööda panga servani ja trepist alla, avaneb vasakul sügav kuristik. Allikas on voolinud seal tuhandete aastate jooksul sügava voolusängi. Allikas on uuristanud panga alla koopa, immitseb paeklibu vahelt välja ning kogub allavoolu mere poole liikudes aina jõudu. Paiga muudab eriliseks veel see, et allika juures lõpeb kiiluna Kallaste pangaalune pank, millel asus varem Lucca suvemõis. Kusagil Silmaallika naabruses kalda all on hiiekoht. 1850. aasta paiku raiuti seal maha vana hiietamm. Paraku ei ole seni õnnestunud leida pärimusi, mis kõneleksid otseselt Silmaallika tervistavatest omadustest, pühadusest või nimest. Vanemad põliselanikud teavad seda ikka vaid Allika nime all. Silmaallika nime pole õnnestunud seni leida ka vanematelt kaartidelt. Selline nimi jõudis põhikaardile alles mõni aasta tagasi.

Keila kihelkonna põliseid looduslikke pühapaiku on seni vähe uuritud. Seetõttu on lugejatele palve. Kui teil on vanemaid andmeid siinsete pühapaikadega seotud pärimuste, tavade, ajaloo jms kohta, kirjutage sellest mulle: ahto@hiis.ee. Pühapaikade tähendusest, pärandist ja tavadest saab lugeda raamatutest "Pühapaikade teejuht" ning "Põlised pühapaigad". Paikadega tutvumiseks teeb MTÜ Põline Pere ka hiieretki, mille kohta leiab teavet siit: www.facebook.com/polinepere.

Ahto Kaasik

Pühapaikade uurija