Uudised ja teated

Valdo Rüütelmaa: Lubasin kord, et moodustan Tabasallu 100-liikmelise puhkpilliorkestri

Tabasalu Muusika- ja Kunstikooli puhkpilliorkester tähistas 15. aprillil oma 25. sünnipäeva. Intervjuus räägib dirigent Valdo Rüütelmaa orkestri sünniloost ja tegemistest.

 

Kui palju on praegu pillimängijaid? Kas keegi on orkestris selle loomisest saati mänginud? Kas mõnes pillirühmas oleks mängijaid juurde vaja?


Tabasalu Muusika- ja Kunstikooli puhkpilliorkestris on 30 mängijat, 20 rivitrummarit ja 25 ettevalmistusorkestri mängijat ehk kokku 75 liiget. Orkestris on enamus meeste käes, aga rivitrummarid on kõik naisterahvad. Kõige nooremad põhikoosseisu mängijad on 11- aastased, aga ettevalmistusorkestris on mõned alles 6–7-aastased. Kõige vanemad mängijad on üle kuuekümne.

Puhkpilliorkestris on selle loomisest alates kaasa mänginud Tabasalu Muusika- ja Kunstikooli direktor Kalev Konsa ja flöödiõpetaja Natalia Kostrõkina. Üle kahekümne aasta on kaasa mänginud meie kooli vilistlane Rene Hollo. Suur tänu neile selle eest!

Noori tuleb piisavalt juurde, kuid ikka leidub mõnes pillirühmas mõni vaba koht, mis vajaks täitmist. Heameelega ootan orkestrisse oboemängijat, samuti võiks juurde tulla kaks klarneti- ja kaks tromboonimängijat. Kui on hea mängija, siis võiks ju iga pilligrupp saada täiendust.

 

 


 

 

 

Kuidas orkester sündis? Millised on olnud aastate jooksul olnud orkestris suuremad muutused? Mis suunas on liikunud repertuaar?


Kalev Konsa kutsel alustasin Tabasalu Muusikakooli juures tööd pilliõpetajana. Kui esimestel mängijatel juba lood selged olid, alustasime kohe ka koosmänguga. Lisaks muusika tegemisele on orkestri kooskäimisel tore sotsiaalne külg, kus noored saavad viisakas seltskonnas suhelda teisi vaimseid väärtusi hindavate noortega.

25 aastat tagasi oli repertuaar väga piiratud. Noote ei olnud saada ja repertuaarivalik oli väike. Tänapäeval on noote palju ja need kergesti kättesaadavad. Palju liigub maailmamuusikat ja mängime samuti Eesti autorite loomingut.

Kuna pillid on 25 aastaga suure muudatuse paremuse poole teinud, siis juba see annab orkestrile hoopis parema kõla. Palju on muutunud ka pilliõpetamise metoodika.

 

Mis Teid Tabasalu orkestri juures võlub? Milline esinemine on pakkunud kõige rohkem üllatust?


Kogu orkestriga töötamise protsess on väga tore ja positiivseid emotsioone pakkuv. Esinemiste peale mõeldes meenuvad kõigepealt laulupidude rongkäigud, esinemised Estonia Kontserdisaalis, osavõtud Eesti Puhkpilliorkestrite Turniiridest, Hiiumaa puhkpillipäevade kontserdid, kontsertreisid Saksamaale, Soome, Ameerika Ühendriikidesse, Lätti, Leetu jne. Palju on mängitud koolilõpu ja Eesti Vabariigi aktustel. Ühte kindlat esinemist on raske välja tuua, kuna oleme selle 25 aasta jooksul esinenud ca 300 korda.

 

 

Mis kõlab 25. sünnipäeva kontserdil? Millised on seal teie lemmikpalad? Kui palju kuuleb Teie enda kirjutatud muusikat?


25. sünnipäeva kontsert jaguneb kolmeks. Kõigepealt astub üles Tabasalu Muusika- ja Kunstikoolis tegutsev Tabasalu Brass. See on puhkpilliorkestri mängijatest koosnev vaskpillikoosseis, mis esitab noortepärast popmuusikat. Tabasalu Brassi eestvedaja on Rauno Rüütelmaa, kellel on palju ideid ja noortepärane lähenemisnurk brassorkestrile. Teisena tulevad publiku ette noored algajad mängijad, kellest pooled on pilli mänginud aasta või veel vähem. Viimasena esineb orkestri põhikoosseis, mille taset hindas möödunud kevadel vabariiklikul konkursil „Eesti Puhkpilliorkestrite Turniir" rahvusvaheline žürii B-grupi 1. koha vääriliseks. Selle kontserdi kava olen koostanud arvestades ka mängijate arvamustega. Kõlab näiteks filmimuusikat ja teos 2023. aasta laulupeo repertuaarist. Viimases osas liituvad orkestriga ka rivitrummarid Riina Rüütelmaa juhendamisel.
Minu originaalmuusikast kõlab kontserdil teos nimega „Orkester". See teos on pidulikum ja kõlab suure orkestri kavas esimesena. Sealt võite kuulates ära tunda ka Eesti hümni motiive.

 

 

 

Millised on tulevikuplaanid ja -soovid?


Lubasin kord aastaid tagasi kellelegi jutu sees, et moodustan Tabasallu 100-liikmelise puhkpilliorkestri. Kuigi see oli pigem muuseas mainitud, olen ikkagi mõnikord sellele mõelnud. 25. sünnipäevakontserdil käib lavalt läbi umbes 75 mängijat.

 

Mis on Teie sünnipäevasoov orkestrile? Teile endale? Mida soovite Harku valla rahvale?

Orkestrile soovin palju õnne ja palju muusikalisi kordaminekuid. Nautige ikka seda pillimänguoskust, mis teil on. See on suur väärtus. Tehke muusikaga iseenda ja teid ümbritsevate inimeste elu ilusamaks. Soovin selles protsessis olla osaline.

Harku valla rahvast kutsun Tabasalu Muusika- ja Kunstikooli puhkpilliorkestri esinemistele ja üldse kasutama võimalust, et Harku vallas on palju muusikakollektiive, mida võib kuulata. Kutsun lapsevanemaid üles lapsi suunama muusikat õppima. See annab paljudele uurimustele tuginedes laste arengule suure edasimineku.   

 

 

(Fotod: Aron Urb)