Tilgu sadam võõrustas väärikalt maailma parimaid

Aprilli lõpus alanud purjetamise hooaeg Tilgus kogus tuure, et jõuda juulis toimunud suursündmusteni.

 

 

Esmalt ootas 16.–17. juulil ees oma esimese juubelini jõudnud, kümnes Tilgu Regatt. Vahetult enne regatti korraldasid Tilgu sadama ja Tallinna jahtklubi purjetajad ühise võistlustreeningu Tilgus, et anda viimast lihvi algavateks võistlusteks. Viimased aastad on näidanud, et üha suuremat populaarsust saavutav võistlus on ületanud saja võistleja piiri, mis lõi eeldused ka selle aasta rohkearvulisele osavõtule. Tänavune juubeliregatt oli oma 109 võistlejaga seni suurim Tilgus peetud regattidest ja tähistas nii väärikalt oma ümmargust sünnipäeva. Võisteldi tavapäraselt neljas paadiklassis: Optimist, Zoom 8, ILCA 4 ja ILCA 6."

 

Tilgu Regati peavõistlusjuht Tõnis Kask kommenteeris võistlust: "Mereolud Tilgus olid erakordselt tuulised. Tugevad lääne- ja loodetuuled olid parajaks katsumuseks nii osavõtjatele kui ka korraldajatele." Kokkuvõttes laabus kõik siiski igati juubeliregati vääriliselt. Suurematele, ILCA 4, ILCA 6 ja Zoom 8 paadiklassidele peeti seitse võistlussõitu ja väiksematele, Optimisti klassi paatidele kuus võistlussõitu.

 

 

Kõige suurem osavõtjaskond oli tavapäraselt Optimisti klassis. 53 paadi seas hõivasid poodiumi kõrgemad kohad õed Helena Lee Kangur (KJK) ja Elle Marie Kangur (KJK).

 

Kolmanda koha saavutas Juhan Paberit (ROPK).  Zoom 8 kassile oli antud regatt MM-i testvõistluseks ja sellest võtsid esmakordselt osa ka Taani noored purjetajad. MM-i-eelse testregati võitis 24 osaleja seas Rasmus Randmäe (ROPK), teine oli Britta Maipuu (KJK) ja kolmas Martin Rahnel (PJK).

 

ILCA 4 klassis sai esikoha Andrias Sepp (PJK). Teise koha saavutas Meribel Vahstein (SMS) ja kolmanda Martin Lipp (ROPK). Klassis võistles 17 paati.

 

ILCA 6 kassis pälvis esikoha Henry Rauniste (ROPK). Teiseks tuli Holger Rosenroth (TJK) ja kolmandaks Katariina Roihu (TJK). Võistlusel osales 15 ILCA 6 klassi sportlast.

 

Harku valla karikavõistluste arvestuses olid Optimisti klassi parimad Joosep Iljas, Mirtel Eensalu ja Marleen Poolamets (kõik TSJK). Zoom 8 klassis võitis Iiris Liira (TJK).

 

Tavapäraselt ootas kõiki võistlejaid kaldal ees kuum supp ja rikkalik auhinnalaud.

 

Iga klassi kolme parimat autasustati Tilgu Regati originaalkarikatega ja iga võistleja sai valida auhinnalaualt endale sobiva meene. Võidukarikad andis üle Harku valla abivallavanem Vytautas Martinonis.

 

 

2022. aasta Zoom 8 MM Tilgus

 

Kaua kestnud ettevalmistusperiood jõudis lõpuni ja Tilgu Regati testvõistlus oli tiitlivõistluste jaoks vee kenasti lahti sõitnud. Veel aastaid tagasi paljudele uskumatuna tundunud mõte korraldada Tilgus rahvusvahelisi tiitlivõistlusi purjetamises on tõeks saanud. Võistlused toimusid 19.–24. juulil ja neid korraldasid Tilgu sadama, Tallinna ja Kuusalu jahtklubi. Esimesel päeval toimus paatide ja varustuse mõõtmine ning võistlejate registreerimine. Õhtul said aga kõik võistlejad ühises rongkäigus oma riikide lippude lehvides MM-i avamisele marssida. Osales 64 võistlejat kuuest riigist. Hea meel oli, et seekord võtsid võistlustest osa kaks uut riiki – Kasahstan ja Läti, kes seni Zoom 8 MM-idel osalenud polnud.

 

Zoom 8 MM-i peavõistlusjuht Tõnis Kask võttis võistluse kokku järgnevalt: "MM oli nädal aega kestev suurüritus. Toimus keskmiselt kolm sõitu päevas, pluss puhkepäev nädala keskel. Tähtsa ürituse lisadeks olid rongkäik, kõnedega avatseremoonia, pidulikud õhtusöögid ja väljapeetud auhinnatseremoonia. Viimaste päevade sõite sai jälgida ka GPS-trackingu süsteemis. Kogu etendust kanti jooksvalt üle sadama suurel väliekraanil. Kõik need "tuled ja viled" näitasid, et Tilgus tehakse asju suurelt ja hästi. 2022 MM on kindlasti väärikas täiendus Zoom 8 klassi ajaloos. Merel toimisid asjad tavapäraselt, tegime kümme sõitu nii tüdrukute kui ka poiste klassile. Tuuleolud olid seekord ebaharilikult keerulised. Kogu aeg puhus maatuul. Aga Tilgus potentsiaali on. Asukoht on Tallinna lähedal ja kohalik Meriküla majutus ka piisavalt suur. Sadamas jagub ruumi kõigele, parkida saab nii sees kui ka sadama väravate taga."

 

Kiidusõnu ja imestust jagus ka väliskülalistel nii imeilusa looduse, kauni sadama kui ka kõrgel tasemel korralduse kohta. MM-i rahvusvahelise žürii esimehe Susanne Kuusansalo (FIN) sõnul oli ta väga üllatunud, et nii noor ja suhteliselt väike jahtklubi suudab nii edukalt korraldada maailmameistrivõistlusi.

 

Selline entusiastlik ja hästi toimiv tiim on igale klubile suur rikkus. Tilgu on väga sobiv koht ka tulevikus võõrustamaks veelgi suuremaid rahvusvahelisi tiitlivõistlusi.

 

MM-tiitlid jäid seekord Eestimaale. Tüdrukute klassi võitjaks osutus eelmise aasta teine Elisabeth Ristmets (ROPK). Teise koha saavutas Britta Maipuu (KJK) ja kolmas oli Maja Brønlund Olesen Taanist. Poiste klassi võitis Martin Rahnel (PJK). Teise koha saavutas Rasmus Randmäe (ROPK) ja kolmanda Kaito Haamer (UKP).

 

Autasustamisel andsid medalid, karikad ja auhinnad üle Zoom 8 rahvusvahelise klassiliidu president Anita Yngve (SWE), rahvusvahelise klassiliidu Eesti esindaja Ivar Lipsmäe, Harku vallavanem Erik Sandla ja 2022. aasta Zoom 8 MM-i regati direktor Raul Kalep.

 

Täname kõiki meie toetajaid: Wasa Resort, Harju Elekter, Harku vald, Škoda Talinn, Garmin, Hawaiian Tropic, Aura, Kikas, Hea Vesi ja Autodisain.

 

Eriline tänu Tilgu Merepääste Seltsi tublile meeskonnale ja kõigile vabatahtlikele, kes abiks olid.

 

Raul Kalep,  Tilgu sadama jahtklubi kommodoor

 

Fotod: Tiit Aunaste