Väljaspool kodu osutatav üldhooldusteenus

 

Väljaspool kodu osutatava üldhooldusteenuse eesmärk on turvalise keskkonna ja toimetuleku tagamine täisealisele isikule, kes terviseseisundist, tegevusvõimest või elukeskkonnast tulenevatel põhjustel ei suuda kodustes tingimustes ajutiselt või püsivalt iseseisvalt toime tulla. Ööpäevaringset üldhooldusteenust on õigus saada isikul, kellele vajalikku abi ei ole võimalik tagada muude sotsiaalteenustega.
 
Alates 1. juulist 2023 jaguneb hooldekodu kohamaksumus teenust vajava inimese ja kohaliku omavalitsuse vahel.
 
Hooldekodu kohatasu rahastamine jaguneb järgnevalt:
Kohalik omavalitsus tasub hooldusteenust vahetult osutatavate hooldustöötajate ja abihooldustöötajate tööjõukulud, tööriietuse ja isikukaitsevahendite kulu, tervisekontrolli ja vaktsineerimiskulud, koolituse ja supervisiooni kulud (hoolduskulu) 
Teenuse saaja tasub teenuskoha maksumusest majutus-ja toitlustuskulud ning muud teenuse osutamisega seotud kulud (omaosalus)
 
Keskmise vanaduspensioni määr 2024. aastal, mille alusel arvestatakse täiendava hüvitise maksmist on 710,70 eurot. Kui teenuse saajal on keskmine vanaduspension madalam, hüvitab Harku vald puudujääva osa: keskmise vanaduspensioni ja isiku sissetuleku vahe.
 
Igal omavalitsusel on õigus kehtestada hoolduskulude piirmäär, mis peab tagama inimesele teenuse kättesaadavuse vähemalt mõnes hooldekodus. Samas ei pea piirmäär katma hoolduskulusid igas hooldekodus. Inimene peab hooldekodu valikul sellest lähtuma ja tegema valiku arvestades ka iseenda ja ülalpidajate maksevõimekust.
 
Harku Vallavalitsus on kehtestanud hoolduskulude piirmääraks kuni 700 eurot kalendrikuus.
 
 
Üldhooldusteenusele taotlemine:
 
Üldhooldusteenusele soovijatel tuleb esitada taotlus Harku Vallavalitsusele
 
Üldhooldusteenuse toetuse taotlus.
 
Harku Vallavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakonna ametnik hindab üldhooldusteenusel viibiva või üldhooldusteenust taotleva isiku abivajadust, selgitades välja hooldusvajaduse ja toimingud, mis tagavad isikule turvalise keskkonna ja toimetuleku.
 
Kui isik ise või tema pereliikmed ei suuda tasuda üle piirmäära olevaid kulusid, hindab pädev ametnik isiku ja tema ülalpidajate maksevõimet ja teeb otsuse teenuse eest tasumiseks vallaeelarvelistest vahenditest.
 
Toetust on õigus taotleda isikul, kes rahvastikuregistri järgi elab Harku vallas. Teenuse saamiseks esitab isik või tema esindaja Harku Vallavalitsusele avalduse.
 
Üldhooldusteenuse lisatoetuse taotlus.
 
Avalduse läbivaatamisel hinnatakse abivajaja toimetulekut ja ühiskonnaelus osalemist mõjutavaid asjaolusid, sealhulgas isiku personaalse tegevusvõimega ning füüsilise ja sotsiaalse elukeskkonnaga seonduvaid asjaolusid.
 
Vallavalitsusel on õigus nõuda taotlejalt või tema esindajalt perekonna sissetulekut tõendavaid ja eluasemekulude kulude dokumente ning täiendavaid andmeid teenuse ja toetuse vajalikkuse hindamiseks.
 
Kui hindamise tulemusena selgub, et isik ei vaja ööpäevaringset üldhooldusteenust, siis saab sotsiaaltöötaja pakkuda kodus elamist toetavaid sotsiaalteenuseid. Inimesele jääb võimalus ka sellisel juhul hooldekodusse minna, kuid siis peab ise tasuma hooldekodu kohatasu täies ulatuses.
 

Enne taotluse esitamist palume tutvuda

31. märtsi 2016 Harku Vallavolikogu määrusega nr 11 „Sotsiaalhoolekandelise abi andmise kord"

Sotsiaalhoolekande seadus

 

Taotlust menetleb sotsiaalhoolekandespetsialist Ene Lehiste, ene.lehiste@harku.ee, tel 5910 9040.