Meie vallas looduses on peidetud mitmeid koopaid

Ilmandu koobas on üle 35 m pikk Tiskre ja Suurupi vahel paeseina jalamil asuv koobas.

Osalt kinnivarisenud koopasuu on olnud ligi 4 m lai. Koopasse pääseb roomates läbi madala ava. Juba mõne meetri kaugusel avast saab edasi liikuda kükakil, kuid vaevaliselt. Koobas on küll 2-3 m lai, kuid eesosas ainult 1 m kõrgune. Tagapool väheneb kõrgus 0,7 meetrini. Alguses on põhjal rohkesti teravaid paetükke, siis aga järjest sügavam vesi.

Ilmandu koobas on üle 35 m pikk. Koobas kulgeb rõhtsalt algul lõuna suunas, keskosas aga käändub edelasse. Koopa laeks on tugev lubjakivi, milles esineb üksikuid lõhesid, seinad ja põhi koosnevad rohekashallist savikast glaukoniitliivakivist, mis on allunud kergesti koopaoja uuristavale tegevusele.

Ilmandu koobas on Eestis ainulaadne, sest ta on pikim looduslik koobas paekaldas ning ainuke, mis moodustunud glaukoniitliivakivisse.

Haruldast vaatepilti pakub siin ka varakevadel koopast väljavoolav oja, mis tormab vahutades ja suure kohinaga lubjakivi astangu ees olevast rusukaldest alla.

  • Ilmandu külast 1-2 km põhja pool. Koopani jõuda on kõige lihtsam, kui minna lähedal asuva aianduskooperatiivi juurest mööda teed Suurupi poole, kuni lai ojasäng vastu tuleb. Siit tuleb keerata vasakule ja sammuda piki ojasängi läbi võsa üles paejärsakuni.

 

Tilgu koopad on ligi 10 m kõrguse püstloodse kambriumi liivakivikalju jalamil sügavusega kuni 4 m ja kõrgusega kuni 3 m asuvad kulpad. Murdalined lõhuvad kulpaid järjest suuremaks, kuni need kokku varisevad ja tekitavad uusi. Seetõttu on koobaste arv ja suurus väga muutlik. Nende avade juurde on liivakivis kohati näha omapäraseid sambakesi - "orelivilesid".

Tilgu koopad moodustavad kõige suurema abrasioonikoobaste ala Põhja-Eesti klindil. Nende vööndis paljanduvad Lükati kihistu aleuroliidid. Koopad on arvele võetud ürglooduse objektina ning neid on võimalik näha ajal, mil meri on madal. Koobastele tuleb läheneda merelt.

  • Tilgu rannaastangul Rannamõisa kiriku lähedal
  • www.loodus.keskkonnainfo.ee

Tilgu koopad. Foto: Matti Loit
 

Naage koopad

Naage koopad asuvad Naage maastikukaitsealal. Koobastesse vaatamiseks on vaja taskulampi.

  • Harku-Keila-Joa matkarada

Naage külas on lähestiku mitmed koopad. Foto: Liina Rüütel