Teenused lastega peredele
Laste heaolu spetsialistil on võimalus toetada järgmiste teenuste kättesaadavust abivajaduse hindamise alusel ning selleks palume lapsevanemal pöörduda abi saamiseks oma piirkonna laste heaolu spetsialisti poole:
- Laste ja vanemate psühholoogiline nõustamine
Psühholoogiline nõustamine on abiks, kui on tunne, et vanemlik võimekus hakkab otsa saama ja oleks lisaabi vaja, et ei halveneks peresiseselt omavahelised suhted ning suhtlus. Aitab lahendada lastega seotud probleeme, näiteks riskikäitumise tekkimine, ärevus, koolikohustuse mittetäitmine, hirmud jm. Abi saamiseks pöörduda elukohajärgse piirkonna lastekaitsespetsialisti poole.
- Terapeutiline abi (pereteraapia, loovteraapia)
Terapeutiline abi on kasulik sügavamate probleemide ja muredega toimetulekuks. Pereteraapiat saab kasutada erinevate suhteraskuste korral, näiteks paarisuhetes. Loovteraapia on loovtegevuse kasutamine teraapia eesmärgil. Loovteraapias on kolm osapoolt: klient, terapeut ja kunstimeedium (muusika, visuaalkunst, luule jne). Abi saamiseks pöörduda elukohajärgse piirkonna lastekaitsespetsialisti poole.
-
Riiklik perelepitusteenus
Riiklik Perelepitusteenus on mõeldud ühise alaealise lapse või laste lahku läinud või lahkuminevatele lapsevanematele, kellel ei ole õnnestunud kokku leppida lapse elukorralduslikes küsimustes (näiteks suhtluskord või elatis). Perelepitusteenus eeldab võrdseid partnereid, kes soovivad sõlmida laste huvidest lähtuvaid ning lapsevanemate vajadusi arvestavaid kokkuleppeid. Teenusel osalemine on vabatahtlik ning teenuse taotluse leiab sotsiaalkindlustusameti kodulehelt.
-
Taastav õigus
Taastav õigus on konfliktide ja õigusrikkumiste käsitlemise viis, mis võimaldab tekkinud kahju heastada, kaasates ja tervendades mõjutatud osalisi ning luues turvalise keskkonna. Protsessis saad jagada mõtteid, tundeid ja vajadusi ning kuulata teist poolt. Samuti on sul võimalus võtta vastutus oma teo või sõnade eest, neid heastada ja lahendada olukorda rahumeelselt. Eesmärk on osalisi tervendada ja luua probleemi lahendamiseks turvaline keskkond. Abiks on neutraalne vahendaja, kes toetab kõiki osalejaid. Teenuse kohta täpsemalt saab lugeda sotsiaalkindlustusameti kodulehelt.
-
Avatud dialoogil põhinev mobiilne sotsiaalse rehabilitatsiooni teenus
Teenus on mõeldud kuni 15-aastastele rehabilitatsiooniteenusele suunatud lastele. Avatud dialoog võimaldab saavutada unikaalseid vestlusi, mis koondavad vaimse tervise raskustega inimese ja tema võrgustiku ressursid ning loovad selle kaudu võimaluse positiivseks muutuseks. Dialoogis olles tulevad esile paljude inimeste erisugused mõtted, suhtlemise rütmilisus (mis on võrreldav muusika või tantsuga) ja lõpuks kujuneb inimeste vahel uus teadmine nii olukorra kui ka järgmiste sammude kohta. Teenusele saamiseks saad pöörduda oma piirkonna teenuseosutaja poole, Põhja-Eesti piirkonnas MTÜ Papaver.
- Tugiisikuteenus erivajadusega lastele ja noortele
Teenuse eesmärgiks on toetada lapsevanema toimetulekut või töötamist ning lapse ea- või võimetekohast arengut ja vajadusel hooldustoimingute sooritamine. Tugiisik abistab last arendavate tegevuste läbiviimisel, õpetab ja julgustab igapäevaelus toime tulema. Tugiisik võib vajadusel olla ka lapsele saatjaks. Tugiisik abistab ja motiveerib last õppimisel ning aitab suhelda nii perekonnaliikmetega kui ka isikutega väljaspool kodu. Teenuse taotlemiseks võtta ühendust oma elukohajärgse piirkonna lastekaitsespetsialistiga.
- Sotsiaalne rehabilitatsiooniteenus lapsele
Rehabilitatsiooniteenusel õpetab ja nõustab mitmest spetsialistist koosnev tiim vanemaid, last ning võrgustikku, et toetada lapse igapäevaeluga hakkamasaamist. Kui lapsel on terviseseisundist tulenev erivajadus ja vajab rohkem hoolitsust, sest tal on teiste kuulamise, märkamise, eneseväljendamise või liikuvusega raskusi? Või on mure oma lapse või hoolealuse keerulise käitumise pärast ning ei oska enam ise oma last toetada ja vaja selleks spetsialistide tuge. Kui lapsel on mitu probleemi, mille lahendamine ei ole võimalik üksikteenuste (nt tugiisik, logopeed, eripedagoog) abil, vaid nõuab mitme eriala spetsialistide ehk rehabilitatsioonimeeskonna sekkumist. Teenuse saamiseks saab lapsevanem teha taotluse sotsiaalkindlustusametile.
- Riskikäitumisega noortele mõeldud sotsiaalprogrammid
Kui toetavate teenuste kasutamine ei ole noore riskikäitumises positiivseid tulemusi toonud, on võimalus kasutusele võtta abivajadusest lähtuvalt spetsiifilisemaid tugimeetmeid, mille eesmärgiks on riskikäitumise ja ennast kahjustavate tegevuste vähendamine. Tugimeetmete osas võtta ühendust oma elukohajärgse piirkonna lastekaitsespetsialistiga.
Laste heaolu spetsialistide kontaktid:
Ivika Kelder - tel. 5912 4800, e-post ivika.kelder@harku.ee
Tööpiirkond - Ilmandu küla, Humala küla, Kütke küla, Naage küla, Rannamõisa küla, Suurupi küla, Sõrve küla, Vaila küla.
Kaja Saat - tel. 5918 2038, e-post kaja.saat@harku.ee
Tööpiirkond - Harku alevik, Laabi küla, Tiskre küla, Vahi küla.
Liisa Rüütel - tel. 5853 9202, e-post liisa.ruutel@harku.ee
Tööpiirkond - Adra küla, Kumna küla, Liikva küla, Meriküla küla, Muraste küla, Tutermaa küla (+ KOV täpsusega).
Natalja Grusdam - tel. 5558 3442, e-post natalja.grusdam@harku.ee
Tööpiirkond - Tabasalu alevik.
Maive Riismandel - tel. 5841 4341, e-post maive.riismandel@harku.ee
Tööpiirkond - Harkujärve küla, Türisalu küla, Viti küla, Vääna küla, Vääna- Jõesuu küla.
Nõustamisteenuste koostööpartnerid Harku valla lastele, noortele ja lastega peredele võtavad vastu Tabasalus, Keilas ja Tallinnas, täpsem info laste heaolu spetsialistidelt.