Mets on meie väärtus

Pilladu tamm on kaitsealune tamm, mis asub endise Pilladu talu alal. Puu võeti kaitse alla 1959. aastal. Puu ümbermõõt on 3,3 m (mõõdetuna 1,3 m kõrguselt) ja kõrgus 20 m.

  •  Kiriku tee, Liiva tee ja Sütemetsa tee ristmikul
     

Rabakivi tamm oli kaitsealune tammepuu, mis asub Rabakivi talu juures. Puu võeti kaitse alla 1959. Tänapäeval on puu täielikult ära kuivanud. 1998. Aastal oli puu ümbermõõt 260 cm (mõõdetuna 1,3 m kõrguselt) ja kõrgus 16 m.
 

Muraste hiiemets ehk Maasikamäe hiiest on säilinud klindiserval asuv hiiemägi ja sellega külgnev ligi 40 ha suurune metsane ala praeguste aiandus- ja suvilaühistute ning mõisapargi vahel. Hiiemäe pärnad ja tammed on mitmesaja aasta vanused ning seal kasvavad valla jämedaimad sarapuud. Lisaks leiab mitmeid kaitsealuseid liike (näiteks kahelehine käokeel, vööthuul-sõrm-käpp, rohekas käokeel, öövilge).

Hiiega on seotud üsna haruldased pärimused, mis kõnelevad, et lisaks paiga pühaks pidamisele, palvetamisele, andide viimisele ja hiies pühade pidamisele on seal olnud hiiekivide peal jumalate kujud ehk sambad. Arhiivimaterjalid räägivad, et samba lagunedes lasi mõisnik uue samasuguse asemele teha. Kahe paekivist samba asukohad Hiiemäel on tänaseni näha – vaid kunagised sambad võivad selgitada, miks on keset hiiemäge sarapuude vahel kõrvuti kaks üsna suurt paekivikuhilat.

Hiiemägi on keskkonnaregistris märgitud vääriselupaigana.

  • Tuulemetsa tee paeklindi serval